Kwestia traktowania paragonów z NIP nabywcy, w których kwota należności ogółem nie przekracza 450 złotych jako faktur uproszczonych wzbudza w ostatnim czasie wiele wątpliwości wśród podatników.

Od 1 stycznia 2020 r. funkcjonują nowe przepisy, zgodnie z którymi fakturę do paragonu można wystawić tylko jeżeli na paragonie znajduje się NIP nabywcy. Paragon z NIP nabywcy opiewający na kwotę brutto do 450 zł jest jednocześnie traktowany jako faktura uproszczona, co potwierdziły również wyjaśnienia Ministerstwa Finansów. Wątpliwości podatników wzbudza możliwość wystawienia zwykłej faktury do paragonu, który sam w sobie jest uznawany za fakturę uproszczoną oraz określenia kolejnego numeru jednoznacznie identyfikującego w takim przypadku fakturę uproszczoną.

W początkowym okresie Ministerstwo wskazywało, że nie będzie konieczności wystawiania dodatkowej faktury do paragonu uznanego za fakturę uproszczoną. Po pewnym czasie komunikaty MF uległy zaostrzeniu i wskazano, że w przypadku wystawienia paragonu z NIP na kwotę należności ogółem do 450 zł, brak jest uzasadnienia dla potwierdzenia zakupu zwykłą fakturą.

Kolejną wątpliwością związaną z taką interpretacją jest kwestia numerowania paragonów wystawianych za pomocą kas fiskalnych, uznawanych za faktury uproszczone. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, faktury uproszczone powinny zawierać kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę. W praktyce może to oznaczać, że poza numerem paragonu, na wydruku powinien znaleźć się odrębny, kolejny numer faktury uproszczonej. Nie wszystkie kasy fiskalne stosowane przez sprzedawców moją taką funkcjonalność lub zostały w tym celu zaprogramowane. Dodatkowe i nie do końca rozwiane przez Ministerstwo Finansów wątpliwości budzi też kwestia ujmowania paragonów będących jednocześnie fakturami uproszczonymi w poszczególnych strukturach JPK.


Warto doczytać: