Na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku Komisja Europejska przedstawi do dalszej dyskusji dwa wybrane przez nią modele opodatkowania wewnątrzwspólnotowych transakcji towarowych.

Obecny, znany nam doskonale, tymczasowy model opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych funkcjonuje od 1993 r. Niemniej jednak model ten jest podatny na wyłudzenia VAT, co najlepiej pokazują ostatnie lata (miesiące) i podejmowane przez kolejne państwa członkowskie inicjatywy, mające na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT.

Pochodną tych dyskusji są rozważania nt. ostatecznego kształtu opodatkowania towarowych transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ostatecznie, po długich dyskusjach wybrano do dalszych analiz 5 modeli:

  • zachowanie status quo przy założeniu pewnych modyfikacji;
  • opodatkowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych w kraju dostawy;
  • zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w kraju dostawy;
  • zastosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia w kraju siedziby nabywcy;
  • opodatkowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych w kraju siedziby nabywcy.

Modele te zostały poddane analizie pod kątem m.in. wzrostu obowiązków sprawozdawczych dla podatników, ich ekonomicznego wpływu na gospodarkę Unii Europejskiej, czy skuteczności w przeciwdziałaniu wyłudzeniom VAT.

Zgodnie z informacjami płynącymi od członków działającej przy Komisji Europejskiej Grupy Ekspertów ds. VAT, oczekuje się, że Komisja, po analizie wszystkich ww. modeli, zarekomenduje następujące dwa:

  • opodatkowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych w kraju dostawy, oraz
  • opodatkowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych w kraju siedziby nabywcy.

Zgodnie z raportem przygotowanym na Zlecenie Komisji to właśnie te dwa modele powinny być najskuteczniejsze w walce z wyłudzeniami VAT, zapewniając redukcję wyłudzeń karuzelowych nawet o 83%. Rozliczenia w ramach ww. modeli mają być dokonywane za pośrednictwem znanego już części podatników Małego punktu kompleksowej obsługi.

Jak potoczą się dyskusje nt. wprowadzenia któregokolwiek z tych modeli – nie wiadomo. Nie jest to bowiem jedyna inicjatywa przeciwdziałająca wyłudzeniom VAT, a do jej wprowadzenia potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich. Zgoda ta wcale nie jest jednak oczywista.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.