Obecnie w Polsce twa spór o przyczyny inflacji, która jak wiemy sięgnęła poziomu dawno niespotykanego. Narodowy Bank Polski (NBP), ustami Prezesa, przekonuje, że głównym winowajcą są rosnące ceny energii i gazu. Część ekonomistów wskazuje, co chyba jednak nie dziwi, na istotną rolę właśnie NBP w trzymaniu w ryzach inflacji poprzez prowadzoną politykę monetarną. Niezależnie od sporu toczonego w naszym kraju wskazany wzrost cen nie jest tylko i wyłącznie polskim doświadczeniem. Wiele krajów również boryka się z tym problemem i albo zastanawia się albo podejmuje aktywne działania, których celem jest ograniczenie negatywnych skutków tego zjawiska przede wszystkim z punktu widzenia gospodarstw domowych. Działania w tym zakresie są zróżnicowane. Część krajów wybiera ścieżkę podatkową i dokonuje lub planuje obniżenie wysokości podatków konsumpcyjnych, czyli podatku VAT lub podatku akcyzowego (m.in. Czechy, Hiszpania). Inna z kolei wprowadziła lub wprowadza system dopłat dla gospodarstw domowych, które w największym stopni została dotknięta szalejącymi cenami energii i gazu (m.in. Francja, Wielka Brytania). Są też kraje, które wybierają rozwiązania mieszane, składające się łącznie w dwóch powyższych środków wsparcia (m.in. Estonia).

Premier M. Morawiecki ogłosił właśnie na dzisiejszej konferencji jaki ma plan wsparcia w tym zakresie dla polskich konsumentów. Zgodnie z przedstawionymi zapowiedziami mamy wybrać trzecią, mieszaną ścieżkę walki z rosnącymi cenami energii. W szczególności będą one obejmowały następujące zmiany:

  1. obniżka cen paliw silnikowych - wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.
  2. obniżkę VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent (styczeń – marzec).
  3. obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 procent do 5 procent (styczeń – marzec).
  4. tzw. „dodatek tarczowy” – dopłaty w wysokości od 400 zł do 1.150 zł na rok w zależności od wysokości dochodów.
  5. zniesienie akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie w jaki sposób świat radzi sobie z opisanym zjawiskiem:

Pobierz PDF >> Mechanizmy wsparcia w krajach europejskich w walce z rosnącymi cenami energii i gazu