WSA w Warszawie orzekł, iż osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie może dokonywać swobodnej kwalifikacji poszczególnych kategorii przychodów do określonych źródeł przychodów, w zależności od oczekiwanych korzyści podatkowych.

Kwestia sporna dotyczyła osoby, która w ramach umowy o dzieło, oprócz tworzenia dzieła w postaci scenariuszy serialu telewizyjnego, przenosi na spółkę (producenta filmów) wyłączne autorskie prawa majątkowe do rozporządzania i korzystania z utworu (tj. scenariusza).

Skarżąca, traktując osiągane przychody jako przychody z praw majątkowych zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt. 3, korzystała z 50% zryczałtowanych KUP. Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9a tak określona wysokość kosztów jest możliwa do zastosowania jednakże tylko do wysokości określonego limitu (42 764 PLN).

Po przekroczeniu limitu określonego dla 50% KUP skarżąca chciała skorzystać ze zryczałtowanych 20% KUP zgodnie z art. 22 ust 9 pkt 4. Dwudziestoprocentowe KUP są możliwe do zastosowania tylko do określonych przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. do przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło).

Sąd orzekł, iż niedopuszczalne jest traktowanie przychodów jako przychodów z praw majątkowych wyłącznie w celu korzystania z podwyższonych 50% KUP, zaś - po przekroczeniu limitów do stosowania tych kosztów - traktowanie tych samych przychodów jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Brak jest możliwości do swobodnego klasyfikowania osiąganego przychodu raz jako przychodów z praw majątkowych, zaś innym razem jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Innymi słowy, po skorzystaniu z 50% KUP nie ma możliwości uwzględnienia w rozliczeniu przychodów tego samego rodzaju 20% KUP.

Źrodło: Wyrok WSA w Warszawie, sygn. III SA/Wa 78/14  

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.