7 marca 2017 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) potwierdzający, że na gruncie Dyrektywy VAT ustawodawca unijny miał prawo do zróżnicowania stawek VAT na dostawy e-booków na nośnikach fizycznych (stawka obniżona) oraz tych dystrybuowanych w formie cyfrowej (stawka podstawowa) – sygn. C-390/15.

Wyrok zapadł w sprawie skierowanej do TSUE na wniosek polskiego Trybunały Konstytucyjnego (TK), który po raz pierwszy zwrócił się do TSUE, by ten orzekł o legalności unijnej dyrektywy.

Kierując pytanie prejudycjalne do TSUE, TK wnioskował o potwierdzenie:
1) Czy nowelizacja Dyrektywy VAT doprecyzowująca katalog towarów objętych obniżoną stawką VAT, poprzez dodanie do tej listy e-booków na nośnikach fizycznych, została uchwalona z zachowaniem odpowiednich norm proceduralnych oraz;
2) czy przepis Dyrektywy VAT wyłączający możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu do usług elektronicznych, a tym samym różnicujący wysokość stawek VAT na e-booki dystrybuowane na nośnikach fizycznych (traktowane jako dostawa towarów) oraz w formie cyfrowej (traktowane jako świadczenie usług elektronicznych), może zostać uznany za nieważny, z uwagi na naruszenie zasady równego traktowania.

W odniesieniu do pytania pierwszego, TSUE nie dopatrzył się naruszenia procedury legislacyjnej.
Odnosząc się natomiast do pytania drugiego, TSUE z jednej strony zastrzegł, że zróżnicowane traktowanie dostaw e-booków na nośnikach fizycznych i w formie cyfrowej może prowadzić do odmiennego traktowania transakcji podobnych. Niemniej jednak, TSUE zauważył również, że zróżnicowane traktowanie tych transakcji, tj. przypisanie im odmiennych stawek VAT, wprowadzone zostało przez ustawodawcę unijnego celowo.

Mianowicie, dążąc do uproszczenia wewnątrzunijnych rozliczeń usług elektronicznych, ustawodawca zdecydował się na obligatoryjne opodatkowanie ich podstawową stawką VAT. Miało to na celu ustanowienie jasnych i prostych zasad rozliczania VAT od tego typu usług, na terytorium wszystkich państw członkowskich. Co za tym, brak możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT na e-booki dystrybuowane w formie cyfrowej uzasadniony jest m.in. dbałością o prawidłowe rozliczania przez przedsiębiorców podatku VAT od tego typu dostaw, na terytorium całej UE.

Tym samym, pomimo, że TUSE dopatrzył się tu odmiennego traktowania transakcji podobnych, to uznał, że nie rodzi ono naruszenia zasady równego traktowania, ponieważ różnica ta jest należycie uzasadniona. Co za tym idzie, nie uznał za nieważny przepisu Dyrektywy VAT wyłączającego możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT na e-booki dystrybuowanej w formie cyfrowej.

Komentowany wyrok jest kolejnym wyrokiem TSUE stwierdzającym, że e-booki dystrybuowane w formie cyfrowej nie podlegają obniżonej stawce VAT. Wygląda więc na to, że na objęcie obniżoną stawką VAT tego typu produktów przyjdzie nam poczekać do czasu znowelizowania Dyrektywy VAT, a w ślad za nią, krajowych regulacji określających katalog towarów i usług podlegających obniżonym stawkom VAT.

W grudniu ubiegłego roku, Komisja Europejska przedstawiła projekt nowelizacji Dyrektywy VAT, w którym przewidziano umożliwienie państwom członkowskim zastosowanie obniżonej stawki VAT również na publikacje dystrybuowane drogą cyfrową. Istnieje więc szansa, że niebawem również cyfrowe e-booki zostaną objęte obniżoną stawką VAT.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.