Liczba porozumień APA w 2021 roku – czy ten rok również będzie rekordowy?

Wracamy z podsumowaniem statystyk dotyczących zawierania uprzednich porozumień cenowych (APA) za rok 2021. Był to rok absolutnie rekordowy pod względem zawartych porozumień – 101 to imponująca liczba!

W porównaniu do 18 porozumień, które zostały zawarte w 2020 roku, Zespołowi APA w ramach Departamentu Kluczowych Podmiotów MF, który te porozumienia z podatnikami zawarł, należą się zatem wyrazy uznania – chapeau bas!

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o tym, że na decyzję APA wciąż czeka prawie 400 wniosków. Zakładając, że tempo ich wydawania się utrzyma, to wnioski te rozpatrywane będą przez najbliższe 4 lata. Co najmniej, bo przecież założyć można, że wpływać będą też kolejne.

Choć już nie w takiej liczbie co przez ostatnie 3 lata, bowiem zlikwidowany został przepis art. 15e CIT, będący od 2018 r. przyczynkiem do lawinowego wzrostu popularności instytucji porozumień cenowych – APA było bowiem jedynym narzędziem do uznania za podatkowe kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych.

Podatnicy, którzy złożyli wnioski o APA, chcący uratować koszty tychże usług mogą się teraz zastanawiać – i po co to komu było? Pytanie to pozostanie jednak zapewne bez odpowiedzi…

Dla zainteresowanych szczegółami statystyk – Statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych (APA).