Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w swoim stanowisku z 5 sierpnia 2024 r., wydanym dla „Dziennika Gazety Prawnej” poinformowało, że procedura zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów może zacząć działać w podmiotach prywatnych w Polsce dopiero z początkiem 2025 r.

Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów procedurę zgłoszeń wewnętrznych muszą przyjąć podmioty prywatne, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.

MRPiPS wskazało, że pierwszym możliwym terminem do ustalenia liczby pracowników zatrudnionych w podmiocie prywatnym po wejściu w życie w ustawy w jest 1 stycznia 2025 r.

Wobec powyższego podmioty prywatne, które na dzień 1 stycznia 2025 r. będą zatrudniać 50 lub więcej osób zobowiązane są do przyjęcia procedury zgłoszeń wewnętrznych do tego dnia.

Niemniej jednak stanowisko MRPiPS nie ma zastosowania m.in. do instytucji obowiązanych w myśl ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu („Ustawa AML”). Zgodnie bowiem z ustawą o ochronie sygnalistów podmioty te zobowiązane są do przyjęcia procedury zgłoszeń wewnętrznych niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników, co oznacza, że stan liczby pracowników na dzień 1 stycznia lub 1 lipca nie ma zastosowania do instytucji obowiązanych w myśl Ustawy AML i podmioty te muszą być gotowe na 25 września 2024 r.

Za brak ustanowienia procedury lub przygotowanie jej z istotnym naruszeniem wymogów ustawowych będzie obowiązywała sankcja karna zgodnie z art. 58 ustawy o ochronie sygnalistów.


Zapraszamy na szkolenie: Ochrona sygnalistów – jak się przygotować?

W Polsce właśnie zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące ochrony sygnalistów. Na naszym szkoleniu omówimy kluczowe aspekty ich wdrażania oraz udzielimy praktycznych porad, jak sprostać nowym wyzwaniom. Eksperci z CRIDO, adwokatka Marta Koźmińska-Rojek oraz menedżer Michał Lalak, podzielą się swoim doświadczeniem w zakresie implementacji przepisów zarówno pod kątem prawnym, jak i technologicznym.