Niemal rok temu – 1 lipca 2014 r. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło usługę umożliwiającą łatwy dostęp do ksiąg wieczystych wraz z możliwością ich wydruku, posiadającego moc dokumentu wydanego przez sąd. Nowe przepisy umożliwiły także składanie online wniosku o wydanie dokumentu w postaci papierowej, który zostanie przesłany przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych wnioskodawcy pocztą.

Ponadto możliwa stała się również weryfikacja, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, samodzielnie wydrukowanych dokumentów, w sposób umożliwiający ustalenie ich autentyczności i sprawdzenie, czy treść nie uległa zmianie od czasu ich wydania.

Przeniesienie ponad 15 mln ksiąg wieczystych do Internetu to jedno z największych przedsięwzięć informatycznych w Europie z zakresu sądownictwa. Większość kosztów tego projektu pokryła Unia Europejska.

Przez Internet obywatele pobierają już średnio 11 tys. odpisów ksiąg wieczystych miesięcznie. Nowe rozwiązania podniosły  także bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – m.in. notariusze, czy komornicy sądowi mogą odszukać online daną nieruchomość i jej księgę wieczystą na podstawie różnych kryteriów, takich jak adres, nazwisko lub PESEL właściciela.

Strona EKW jest dostępna za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ekw.ms.gov.pl