Państwowa Inspekcji Pracy przedstawiła swój program działania na lata 2022-2024, w tym szczegółowy plan na rok 2022. Na co szczególnie będzie zwracać uwagę PIP podczas prowadzenia swoich działań i na co muszą być przygotowani pracodawcy?

Strategia

PIP planuje przeprowadzić w tym roku 52 tysiące kontroli. Jak wskazuje program na lata 2022-2024, PIP przewidziała trzy kluczowe strategie:

  • strategię kontroli działań prewencyjnych dla sektora budowlanego,
  • strategię kontroli zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy,
  • strategię wzmożonego nadzoru nad zakładami pracy.

Objęte nimi będą przedsiębiorstwa, które wiążą się z licznymi zagrożeniami zawodowymi i dużą wypadkowością przy pracy.

Kontrole związane ze stanem pandemii SARS-CoV-2

Niestety pandemia SARS-CoV-2 nie ustaje, a jej występowanie wiąże się dla pracodawców z pewnymi obowiązkami. PIP ma to również na uwadze i w związku z tym zapowiada działania mające na celu weryfikację tego czy pracodawcy stosują się do przepisów mających na celu ograniczenie narażenia na zakażenie wirusem, a także czy przekazują pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia.

Ponadto, inspektorzy przyjrzą się przestrzeganiu rozwiązań prawnych wprowadzonych przez tzw. Tarcze Antykryzysowe. Co w tym zakresie będzie podlegało kontroli PIP? Kontrole sprawdzą m.in. porozumienia zawierane przez pracodawców w tym zakresie, jak również to czy pracodawcy wywiązali się z obowiązku utrzymania zatrudnienia pracowników objętych dofinansowaniem.

Pod lupą PIP znajdą się również m.in. kwestie takie jak:

  • prawidłowość zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych,
  • przestrzeganie przepisów o czasie pracy,
  • przestrzeganie przepisów dot. wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy,
  • legalność zatrudniania obywateli polskich i cudzoziemców (chodzi tutaj nie tylko o przypadki pracy „na czarno”, ale również przypadki jej świadczenia w wyższym wymiarze niż wskazany w umowie o pracę lub za wyższym wynagrodzeniem niż te z umowy o pracę),
  • przestrzeganie przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni,
  • przestrzeganie przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych,
  • przestrzeganie przepisów dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Czy plan działania PIP obejmuje jedynie kontrole? Jak czytamy w programie, PIP obrała sobie za cel również działania edukacyjno-informacyjne, które mają kształtować właściwe postawy społeczne.

Formuła pierwszych kontroli

Co ciekawe, PIP wskazuje, że w najbliższym roku nadal będzie utrzymywała formułę pierwszych kontroli w mikro i małych przedsiębiorstwach, które nie były do tej pory kontrolowane przez PIP, a działają na rynku pracy nie dłużej niż 3 lata, licząc od dnia zatrudnienia pierwszego pracownika. Kontrole te będą miały na celu wsparcie takich pracodawców w stworzeniu bezpiecznych warunków pracy, jak również motywowanie ich do działania zgodnie z przepisami prawa. PIP chce się przede wszystkim skupić na instruktażowo-doradczym charakterze takich kontroli.

Autorki artykułu:

Aneta Brzózka, associate w CRIDO Legal

Katarzyna Pęcak, junior associate w CRIDO Legal