Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przesyła wezwania do pracodawców, którzy do tej pory nie zawarli umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). Jak wskazuje komunikat PFR, sytuacja ta może dotyczyć nawet 650 tys. podmiotów.

Kto może spodziewać się wezwania?

Wezwania spodziewać mogą się pracodawcy zobowiązani do zawierania umów o  zarządzanie PPK. Warto wskazać, że umów w tym zakresie nie muszą zawierać między innymi mikroprzedsiębiorcy (jeżeli wszyscy ich pracownicy złożą oświadczenie o rezygnacji z przystąpienia do PPK), czy osoby fizyczne, zatrudniające inne osoby fizyczne w zakresie niezwiązanym z ich działalnością gospodarczą.

Jeśli zatem pracodawcy nie ma w ewidencji PPK, z pewnością otrzyma on wezwanie z PFR.

Jak PFR kontaktuje się z przedsiębiorcą?

PFR udostępnia wezwania za pomocą profilu informacyjnego PUE ZUS danego pracodawcy. Wezwanie będzie zawierało link przekierowujący bezpośrednio na stronę PFR (wezwania-ppk.pfr.pl), na której znajduje się specjalny formularz. Wypełniając go, pracodawca poinformuje PFR o zawarciu umowy o zarządzanie PPK albo o przyczynie braku jej zawarcia.

Do formularza będzie można zalogować się za pomocą podanych w treści dokumentu NIP i TOKENU. PFR zapewnia, że wypełnienie formularza nie zajmie więcej niż kilka minut. Jeśli pracodawca nie posiada profilu informacyjnego PUE-ZUS, wezwanie otrzyma pocztą.

Co robić w przypadku otrzymania wezwania?

W przypadku otrzymania wezwania pracodawca powinien w pierwszej kolejności zweryfikować czy jest zobowiązany do wdrożenia PPK. Jeśli tak, wtedy powinien poinformować PFR dlaczego umowy o zarządzanie PPK nie zostały zawarte (np. ponieważ wszyscy pracownicy złożyli oświadczenie o rezygnacji z przystąpienia do PPK).

W innym przypadku pracodawca powinien jak najszybciej zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową lub wybrać instytucję finansową, z którą chce zawrzeć taką umowę. Instytucję finansową można wybrać spośród instytucji wpisanych do ewidencji PPK, wymienionych na stronie www.mojeppk.pl. Termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK będzie wynosił 30 dni od dnia otrzymania wezwania.

Jeśli pracodawca wybrał już instytucję finansową i podpisał umowę o zarządzanie PPK, powinien poinformować o tym PFR. Następuje to poprzez zaznaczenie odpowiedniego punktu w formularzu i wysyłanie formularza.

Sankcje

Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u pracodawcy w roku obrotowym poprzedzającym niedopełnienie obowiązku zawarcia tej umowy.