Zmiany w kodeksie spółek handlowych, które mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r. mają na celu przede wszystkim zwiększenie zakresu stosowania wzorców w systemie teleinformatycznym.

Zgodnie z nowymi uregulowaniami, wzorzec udostępniony w systemie teleinformatycznym wykorzystany może być m.in. w przypadku zmiany umowy spółki osobowej lub umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zmiany adresu takich spółek, a także przy zawieraniu umowy zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Stosowanie regulacji będzie jednak ograniczone tylko do tych spółek, które zostały zawiązane za pomocą wzorca w systemie teleinformatycznym.

Na uwagę zasługuje fakt, iż z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego będzie można podjąć również uchwały wspólników sp. z o.o. (art. 2401 § 1 KSH). Podjęcie takiej uchwały nie wymaga formalnego zwołania zgromadzenia wspólników - warunkiem jej podjęcia jest jednak wykonanie co do niej prawa głosu elektronicznie przez wszystkich wspólników. Co więcej, powyższa regulacja odnosi się także do uchwał innych niż zgromadzenie wspólników, organów spółki, jeżeli podlegają one przesłaniu sądowi rejestrowemu.

Zaproponowane przez ustawodawcę zmiany powinny z jednej strony, przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z prowadzeniem spółki, z drugiej strony warto pamiętać, iż wykorzystanie wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym ograniczone jest jedynie do spraw typowych i nieskomplikowanych. W przypadku bardziej złożonych kwestii wzorzec, ze względu na swój uproszczony charakter, nie będzie mógł znaleźć zastosowania.