Zwiększanie mocy OZE, które jest niezbędne dla zmniejszania emisyjności gospodarki, wymaga dalszego finansowania i rozwoju technologii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło drugą edycję konkursu Nowe technologie w zakresie energii.

Budżet konkursu i kierunki wsparcia

Budżet konkursu o wysokości 393 mln zł zostanie rozdysponowany w trzech obszarach tematycznych:

  • Energetyka solarna – 125,9 mln zł;
  • Energetyczne wykorzystanie odpadów i ciepła z gazów poprocesowych – 125,9 mln zł;
  • Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia) – 141,2 mln zł.

W zakresie energetyki solarnej wsparcie zostało ukierunkowane na rozwój agrofotowoltaiki, zastosowań fotowoltaiki w sektorach m.in. budownictwa, transportu i innych dziedzinach oraz na rozwój urządzeń PV nowej generacji. W obszarze energetycznego wykorzystania odpadów wsparcie otrzymają rozwiązania wykorzystujące metan kopalniany, gaz koksowniczy, gaz wielkopiecowy i inne palne gazy przemysłowe, odpady stałe (komunalne, spożywcze, drewno z przecinek, odpady leśne). Wsparcie będzie również przeznaczone na opracowanie mobilnych magazynów ciepła. W obszarze geotermii wsparcie mogą otrzymać projekty łączące kogenerację i geotermię oraz głębokie wody geotermalne, geotermię i rolnictwo, a także technologie pozwalające na wykorzystanie w geotermii wód wysokozmineralizowanych.

Warunki uczestnictwa w konkursie

Wsparcie dostępne będzie w formie dotacji dla konsorcjów składających się z maksimum 3 podmiotów. Konsorcjum musi składać się z co najmniej jednego przedsiębiorstwa i jednej jednostki naukowej. Jego liderem musi być przedsiębiorstwo. Nabór wniosków rozpocznie się 1 kwietnia 2022 i będzie trwał do 30 czerwca 2022 r.

Wysokość wsparcia i koszty kwalifikowalne w konkursie

Wsparcie udzielane będzie na prace B+R w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji jest zależna od rodzaju i wielkości podmiotu oraz rodzaju prowadzonych prac. Katalog kosztów kwalifikowalnych obejmuje kategorie, począwszy od wynagrodzeń kadry B+R, przez koszty podwykonawstwa, aparatury i materiałów do prowadzenia badań, po koszty elementów służących do budowy i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej.

Każdy z projektów będzie musiał zostać podzielony na 3 fazy. Każda z faz ma obejmować inny rodzaj prac prowadzący od studium wykonalności do gotowego demonstratora technologii. Po każdej z faz NCBR będzie oceniał postępy prac i decydował o kontynuowaniu lub zaprzestania dotowania projektu. Dofinansowanie „od szkicu do prototypu” otrzymają tylko te projekty, które mają szanse zmienić obraz polskiej gospodarki.