Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje uruchomić nowy program dofinansowań pn. „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”. Wsparcie będzie skierowane do przedsiębiorstw planujących budowę magazynu energii elektrycznej. Łączny budżet programu szacowany jest na 4 mld PLN, z czego do 3,6 mld PLN w formie bezzwrotnej i do ok. 400 mln PLN w formie zwrotnej. Środki na sfinansowanie programu będą pochodziły z Funduszu Modernizacyjnego, którego Polska jest największym beneficjentem. Poniżej przybliżamy kluczowe założenia programu.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: NFOŚiGW – Procedury w projektach (zakupy z dotacjami)

“NFOŚiGW – Procedury w projektach (zakupy z dotacjami)” to film omawiający procedury zakupowe w przypadku dofinansowania ze środków krajowych w ramach Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami w tym zakresie. Film jest fragmentem cyklu nagrań na Cridotece o rozliczaniu różnego rodzaju dofinansowań.


Kto może otrzymać dofinansowanie?

  • Wsparcie będzie kierowane do przedsiębiorstw bez względu na wielkość. Zatem o dofinansowanie będą mogły się ubiegać zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i podmioty posiadające status MŚP.
  • Dla podmiotów korzystających z dofinansowań istotną zmianą może być możliwość dopuszczenia do naboru przedsiębiorstw znajdujących się w tzw. trudnej sytuacji ekonomicznej wg definicji z art. 2 ust. 18 Rozporządzenia GBER. Program, z uwagi na inną podstawę prawną, nie będzie brał pod uwagę tego typu kryterium w procesie oceny.

 Na co można otrzymać dofinansowanie?

  • Budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2MW i pojemności nie mniejszej niż 4 MWh – element obligatoryjny;
  • Budowa przyłącza do sieci – element fakultatywny;
  • Konfiguracja i adaptacja magazynu – element fakultatywny.

Magazyn energii będzie mógł być zintegrowany z już istniejącą instalacją OZE o ile będzie przyłączony do sieci. Planując inwestycję ważne, aby zwrócić uwagę, czy minimalne wymagania co do wielkości magazynu są spełnione dla pojedynczej instalacji. Program nie zakłada wsparcia wielu rozproszonych magazynów, które łącznie mogą wypełnić minimalne wymagania.

Jaka będzie forma wsparcia i na jaką wysokość pomocy można liczyć?

  • Dotacja:
    • 45% kosztów kwalifikowanych projektu w przypadku dużych przedsiębiorstw;
    • 55% kosztów kwalifikowanych projektu w przypadku średnich przedsiębiorstw;
    • 65% kosztów kwalifikowanych projektu w przypadku małych przedsiębiorstw.
  • Pożyczka: WIBOR 3M + 50pb, nie mniej niż 1,5% (w skali roku); okres finansowania maksymalnie 20 lat; okres karencji maksymalnie 12 miesięcy.

Jak długo można realizować projekt?

  • Projekt powinien zostać zrealizowany i wejść do fazy eksploatacji w maksymalnym terminie 36 miesięcy od dnia przyznania dofinansowania. Niedochowanie terminu będzie skutkowało nałożeniem kar.

Kiedy można spodziewać się naboru wniosków?

  • Obecnie czekamy na rezultaty konsultacji społecznych, które umożliwią doprecyzowanie kryteriów oceny wniosków.
  • Ostateczna decyzja o możliwości uruchomienia programu przez NFOŚiGW uzależniona jest od otrzymania akceptacji ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), a także decyzji Komisji Europejskiej w sprawie notyfikacji programu. Wówczas poznamy termin na składanie wniosków o dofinansowanie.

Zgodnie z założeniami program wsparcia ma być realizowany w latach 2024-2028, przy czym podpisywanie umów o dofinansowanie planowane jest do końca 2025 r. Biorąc pod uwagę planowany harmonogram realizacji programu, jest to świetna okazja do skorzystania z dofinansowania przez przedsiębiorstwa, które już dziś rozważają inwestycje w magazyny energii.