Ze względu na założony przez państwa UE cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Komisja Europejska udziela wsparcia projektom służącym temu celowi. Ważną rolę w tym procesie odgrywać będą innowacyjne projekty OZE. W unijnej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej „Czysta Planeta dla wszystkich Europejczyków OZE, w tym fotowoltaika, zostały określone jako jeden z jej filarów. Strategia ta podkreśla również, że w UE konieczne będzie przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę badań. Wiele nowych technologii finansowanych w ramach energetyczno-klimatycznej części Horyzontu Europa – klastra 5 – dofinansuje badania na innowacje w fotowoltaice. 

Dofinansowanie na badania nad fotowoltaiką

Plan naborów na  lata 2021-2022, w ramach klastra 5 obejmuje ponad 60 konkursów dedykowanych odnawialnym źródłom energii. W obszarze fotowoltaiki nabory koncentrują się na tematach dotyczących m.in. w zwiększenia efektywności produkcji, umożliwienia integracji ogniw fotowoltaicznych z budynkami czy ułatwienie recyklingu paneli. Poniżej przedstawione są nabory odpowiadające na ww. wyzwania.  

Nabór Zaawansowana produkcja zintegrowanej PV oferuje dofinansowanie na demonstrację produkcji rozwiązań fotowoltaicznych zintegrowanych z elementami konstrukcyjnymi budynków. Dostępne jest dofinansowanie do 70% kosztów kwalifikowalnych, a maksymalne wsparcie wynosi do 16 mln euro na projekt. Komisja Europejska planuje dofinansować dwa projekty.  

Nabór Nowatorskie systemy agrofotowoltaiczne wesprze rozwój i demonstrację systemów agrofotowoltaicznych: projektów farm PV nad uprawami oraz instalacji PV zintegrowanych ze szklarniami. Dostępne jest 5 mln euro dofinansowania na projekt. Wsparcie dostaną dwa projekty. Termin na składanie dokumentów dla obu naborów to 26 kwietnia 2022 r.  

Do 23 lutego 2022 r. można również składać dokumenty w naborze wspierającym rozwój i demonstrację alternatywnych, innowacyjnych lub zaawansowanych wersji istniejących technologii PV na poziomie linii pilotażowej. Ma on podobne zasady jak ww. nabory, jednak oferuje ok. 15 mln euro dofinansowania dla 3 projektów. W tym samym terminie można ubiegać się o 5 mln euro na dofinansowanie rozwoju perowskitów (jednak z 100% dofinansowania). Komisja Europejska, instytucja zarządzająca Programem, stara się wykorzystać wiele możliwych ścieżek rozwoju fotowoltaiki. Dlatego kierunki wsparcia rozwoju technologii fotowoltaicznych są różne. Obrazuje to różnorodność tematyki naborów. Dotychczas wsparte zostały projekty rozwijające technologie tandemowe (dwustronne) PV czy połączenia skoncentrowanej energii słońca i fotowoltaiki. 

W każdym z wymienionych naborów mogą startować tylko konsorcja. Program Horyzont Europa oraz szczegółowe zasady aplikowania, w tym tworzenie konsorcjów, zostały już opisane na naszym blogu. Należy jednak przypomnieć, że konieczne jest aplikowanie w ramach konsorcjum, w które trzeba odpowiednio wcześniej się zaangażować lub zorganizować.  

Czytaj więcej:

Autorzy:

  1. Marta Kolimaga, starszy menedżer w CRIDO
  2. Paweł Marszaluk, konsultant w CRIDO