8 sierpnia 2024 r. rozpocznie się nabór wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy – komponent A.2.2.1 Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Konkurs, skierowany do dużych przedsiębiorstw i konsorcjów naukowo-przemysłowych, potrwa do 31 października 2024 r. Maksymalny okres realizacji przedsięwzięcia to 31 marca 2026 r., zaś maksymalna wartość dofinansowania wynosi 69,2 mln zł.  

Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W przypadku aplikowania o wsparcie w formie konsorcjum, jego liderem musi być duże przedsiębiorstwo. Członkiem konsorcjum może zostać również MŚP i jednostka naukowa (maksymalnie 3 podmioty).


Zobacz film: Projekty FENG – zakupy z dotacjami (ścieżka SMART)

Projekty FENG – zakupy z dotacjami (ścieżka SMART) to kolejny film z cyklu wyjaśniającego zasady wydatkowania środków w przypadku otrzymania dofinansowania. Zapraszamy na film tłumaczący reguły zakupów w przypadku projektów FENG w ramach ścieżki SMART.


Najważniejsze informacje o konkursie

  • Minimalna wartość dofinansowania przedsięwzięcia: 10 mln zł
  • Maksymalna wartość dofinansowania przedsięwzięcia: 69,2 mln zł
  • Okres realizacji przedsięwzięcia: do 31.03.2026 r.
  • Obligatoryjnym elementem projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych – badań przemysłowych i prac rozwojowych lub wyłącznie prac rozwojowych.
  • Wymagane jest opracowanie minimum jednego innowacyjnego rozwiązania przyczyniającego się do tworzenia rynku w zakresie wykorzystania surowców wtórnych – innowacja produktowa lub procesowa co najmniej w skali kraju
  • Wnioskodawca / lider konsorcjum zobowiązany jest wdrożyć wyniki projektu na terenie Polski – w ramach projektu lub poza nim.
  • Istnieje możliwość sfinansowania również prac przedwdrożeniowych w związku z komercjalizacją wyników projektu oraz inwestycji w infrastrukturę B+R na potrzeby opracowania technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych.
  • Ocena złożonych wniosków będzie miała jeden etap, z uwzględnieniem panelu ekspertów oraz możliwością poprawy/ uzupełnienia wniosku w wyniku rekomendacji ekspertów.

Zatwierdzenie wyników oceny nastąpi w terminie do 100 dni kalendarzowych od zakończenia naboru wniosków.

Komentarz eksperta

Należy zwrócić szczególną uwagę na dopuszczalny maksymalny termin zakończenia projektu – do 31 marca2024 r. W kontekście typu wspieranych działań, szczególnie przy objęciu projektem również komponentu wdrożeniowego, beneficjenci będą mieć maksymalnie 17 miesięcy na opracowanie innowacji i ewentualne sfinansowanie inwestycji. Dla tych podmiotów, które postanowią czekać z rozpoczęciem projektu do wyników konkursu i podpisania umowy o dofinansowanie, czas ten może skrócić się nawet do roku. Zważywszy na specyfikę projektów B+R i obowiązki formalne (np. przygotowanie procedur zakupowych) jest to bardzo krótki okres realizacji.

Dodatkowo, planowane jest wybranie do dofinansowania pięciu projektów – należy się więc spodziewać dużej konkurencji. O przyznaniu wsparcia de facto decydować będzie liczba punktów otrzymana w ramach kryterium „Środowiskowa efektywność przedsięwzięcia” – premiowane będą kompleksowe projekty ukierunkowane na jednoczesne zmniejszenie (o min. 15%) odpadów kierowanych na składowiska, wydłużenie cyklu życia produktu, zwiększenie (o min. 10%) zużycia surowców wtórnych czy też zmniejszenie (o min. 10%) zużycia surowców nieodnawialnych.

Sam wzór wniosku o dofinansowanie stanowi odzwierciedlenie wniosku do Ścieżki SMART (w pewnym uproszczeniu, dla modułu B+R, Wdrożenie oraz Infrastruktura B+R). Wymagane jest również załączenie modelu finansowego.