W ostatnich miesiącach Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wysłał do znacznej grupy przedsiębiorców korzystających z Tarcz Finansowych 1.0 i 2.0 pisma wzywające do zwrotu subwencji wypłaconych w ramach tych programów. Zdaniem PFR problem ten dotyczy ok. 6 tys. przedsiębiorców, co stanowi ok. 2% wszystkich firm, które skorzystały z dotacji PFR w ramach Tarcz Finansowych.

Nieznane przyczyny cofnięcia dotacji

Wezwania do zwrotu środków właściwie pozbawione są uzasadnienia. PFR powołuje się jedynie na „uzasadnione podejrzenie wystąpienia nadużyć”, ale nie wyjaśnia, na czym te nadużycia miały polegać.

Również w wypowiedziach publicznych PFR nie wyjaśnia bliżej przyczyn cofnięcia subwencji. Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk twierdzi, że celem podjętych działań jest upewnienie się, że pomoc trafiła do rzeczywiście działających firm, które płacą podatki i faktycznie zatrudniają pracowników. Jedną z podstaw decyzji o zwrocie subwencji miały, zdaniem PFR, być rekomendacje udzielone przez służby specjalne (m.in. CBA) i inne instytucje państwowe współpracujące z PFR przy realizacji programów. Dokładne przyczyny decyzji nie są jednak ujawniane, ze względu na ich tajność. Fundusz podkreśla, że nie jest uprawniony do badania i oceny rekomendacji udzielonych przez służby.

Z naszego doświadczenia wynika, że PFR odmawia udzielania wyjaśnień przedsiębiorcom, którzy otrzymali decyzję o cofnięciu subwencji. Na prośbę przedsiębiorcy o wyjaśnienie podstaw decyzji PFR odpowiada zazwyczaj stwierdzeniem, że podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko (które pozbawione było uzasadnienia).

PFR grozi pozwami o zwrot subwencji

Jednocześnie PFR publicznie zapowiada, że jeśli przedsiębiorcy nie oddadzą dobrowolnie subwencji, to sprawy trafią do sądu. Przedsiębiorcy, którzy nie czują się w obowiązku zwracać subwencję powinni więc zacząć przygotowywać się do sporu sądowego z PFR.

Znakomita większość z przedsiębiorców wykorzystała subwencję zgodnie z przeznaczeniem dla utrzymania działalności podczas pandemii. Cofnięcie subwencji przez PFR stanowi więc duże wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy muszą teraz wybrać pomiędzy dobrowolnym zwrotem subwencji, a potencjalnym sporem z PFR.

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi artykułami na naszym blogu, w których bliżej opiszemy sytuację prawną, jaką powoduje dla przedsiębiorców cofnięcie subwencji i zapowiedź PFR dochodzenia jej zwrotu przed sądem.


Zobacz film: Postępowania sądowe z zakresu prawa pracy – zmiany 2023

Zapraszamy na film, w którym adwokatka Agnieszka Anusewicz wyjaśnia, jakie zmiany w zakresie przepisów o postępowaniach sądowych z zakresu prawa pracy zostały wprowadzone w 2023 r.