Wraz z końcem czerwca (27.06) zostaną uruchomione 4 kolejne nabory w ramach konkursu „Ścieżka Smart”. Nabory potrwają do końca października (24.10) i zobaczymy w nich szereg zmian względem poprzednich edycji – szerzej o nich opowiadany w artykule Ścieżka Smart po liftingu”. Ponownie o wsparcie będą mogły starać się zarówno podmioty MŚP jak i duże firmy. Oprócz klasycznych ogólnotematycznych konkursów będą miały miejsce dwa nabory tematyczne związane z dostępnością, które szczególnie powinny zainteresować firmy zajmujące się opracowaniem i produkcją np.: wyrobów medycznych takich jak protezy, ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki czy obuwie ortopedyczne.

W tym miejscu pojawić się może pytanie:

Czym jest nabór tematyczny, w jaki sposób różni się on od ogólnych Ścieżek SMART i jakie możliwości oferuje przedsiębiorcom?

Odpowiedź na to pytanie zacznijmy od zaznaczenia, że nabory tematyczne w dalszym ciągu są Ścieżkami SMART tj: konkursami gdzie możliwe jest zawnioskowanie o dofinansowanie na projekty dotyczące przeprowadzenia prac B+R zw. z opracowaniem nowych produktów lub usług lub/i dotyczących wdrożenia wyników prac B+R do działalności gospodarczej. Największą zaletą Ścieżki Smart jest modułowe podejście, które pozwala na uzupełnienie obligatoryjnych elementów wniosków (Prace B+R lub Wdrożenie wyników prac B+R), modułami fakultatywnymi zw. z cyfryzacją przedsiębiorstwa, promocją na rynkach międzynarodowych czy budową/rozwojem Centrum B+R. Dzięki temu, w jednym wniosku można zawnioskować o projekt B+R zw. z opracowaniem nowego produktu, jak i zabezpieczyć finansowanie na wdrożenie tego produktu do produkcji poprzez np.: rozbudowę fabryki czy zakup maszyn. Dofinansowanie przyznawane jest w formie dotacji bezzwrotnej lub częściowo zwrotnej. Wysokość dofinansowania jest zależna m.in. od wielkości przedsiębiorstwa, jego lokalizacji oraz wybranych modułów. Przykładowo dla prac B+R poziom dofinansowania wynosi od 40% do 80%, a dla prac wdrożeniowych od 20% do 70%.

Nabory tematyczne posiadają jednakowe do naborów ogólnych zasady konkursu, wzory wniosku, możliwość modułowości projektu czy katalogi kosztów kwalifikowalnych. Kluczowa różnica między naborem ogólnym a naborem na „Dostępność” jest w tematyce projektów. Główne konkursy Ścieżki Smart są ogólnotematyczne, a „Ścieżka Smart – Dostępność” przeznaczona jest tylko dla projektów, których tematyka odpowiada na potrzeby osób z ograniczoną dostępnością czy osób zmagających się z wykluczeniem społecznym np.: z powodu niepełnosprawności.

Jakie projekty mogą być składane w ramach Ścieżki SMART – Dostępność?

Ogólnym celem rozpoczynającego się wkrótce konkursu będzie zaspokojenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami poprzez zwiększanie dostępności, która rozumiana jest jako zniesienie co najmniej jednej z występujących barier np. w przestrzeni fizycznej (w tym budynkach, urządzeniach), czy rzeczywistości cyfrowej. Na pierwszy rzut oka zakres naboru wydaje się w dużym stopniu ograniczony do wąskiej grupy projektów, jednakże po dokładnym zapoznaniu się z tematem okazuje się, iż jest to mylne wrażenie.

Tematyka projektów składanych do „Ścieżka Smart Dostępność” musi wpisywać się w potrzeby grupy docelowej, do której skierowany ma zostać innowacyjny produkt lub usługa, czyli od osób ze szczególnymi potrzebami. Definiowane są one jako grupy osób, które przez posiadane cechy zewnętrzne lub wewnętrzne oraz przez sytuację w jakiej się znajdują, muszą podejmować dodatkowe działania i środki, aby na równi z innymi brać udział w różnych sferach życia. Przykładowo, wśród wymienionych grup znajdują się np.:

  • osoby z ograniczoną możliwością poruszania się (np. wykorzystujące wózki inwalidzkie lub kule),
  • osoby z zaburzeniami widzenia czy
  • osoby z zaburzeniami słuchu.

Jednakże, grupa osób ze szczególnymi potrzebami jest znacznie szersza. Zaliczane są do nich m.in.:

  • osoby z zaburzeniami psychicznymi (np. demencja, Alzheimer) i dysfunkcjami rozwojowymi (np. autyzm, ADHD),
  • osoby starsze i osłabione chorobami,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z małymi dziećmi,
  • osoby mające trudności w komunikowaniu się (np. z rozumieniem języka pisanego lub mówionego),
  • osoby o nietypowym wzroście (w tym dzieci),
  • osoby z chorobami cywilizacyjnymi i przewlekłymi (np. z cukrzycą, epilepsją, nowotworami).

Drugim istotnym elementem jest docelowy efekt innowacji, który w tym przypadku musi zwiększać dostępność. Dostępność powinna być rozumiana jako możliwość korzystania przez osoby ze szczególnymi potrzebami z infrastruktury, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz produktów i usług na równi z innymi osobami. Sam proces zwiększenia dostępności powinien odbywać się poprzez eliminację występujących barier, czyli różnych przeszkód lub ograniczeń, które w istotny sposób utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie z poszczególnych sfer życia. Wspomniane bariery mogą wynikać m.in. z konstrukcji architektonicznej, cyfrowej lub informacyjno-komunikacyjnej.

Dla dokładniejszego zobrazowania na czym polegać mają projekty związane ze zwiększeniem dostępności, warto tutaj przytoczyć kilka innowacji, które otrzymały dofinansowanie w poprzednich naborach. Wśród nich znajdowały się projekty dotyczące opracowania:

  • systemu dynamicznych ćwiczeń i rehabilitacji,
  • dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych trybu aplikacji do słuchania/czytania na smartfonach,
  • siodełek rowerowych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • systemu ściennych paneli akustycznych odpowiadających na potrzeby osób z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego,
  • narzędzi do rehabilitacji słuchu u dzieci,
  • aplikacji do analizy informacji dostarczanych przez opiekunów dla osób z opóźnieniami rozwojowymi,
  • systemu przetwarzania mowy w transkrypcji medycznej,
  • systemu usprawnień cyfrowych w zakresie płatności elektronicznej.

Podsumowując, tak jak w przypadku konkursów ogólnych, przedsiębiorca przy składaniu wniosku o dofinansowanie musi wykazać, że zaproponowana innowacja będzie odpowiedzią na zidentyfikowany problem określonej grupy docelowej. Przy czym w przypadku Ścieżki SMART – Dostępność, grupą docelową mają być osoby ze szczególnymi potrzebami, a zidentyfikowany problem ma dotyczyć eliminacji określonej bariery.

Znając ogólne założenia konkursu tematycznego dotyczącego dostępności, możemy zadać sobie ostatnie i najważniejsze pytanie:

Czy warto brać udział w Ścieżce SMART - Dostępność?

Zdecydowanie tak. Zakres określony w regulaminie konkursu jest na tyle szeroki, dzięki czemu wiele projektów składanych w naborach ogólnych, również mogłyby być złożone w konkursie tematycznym. Szczególnie rozważyć ten konkurs powinny firmy zajmujące się produkcją np.: wyrobów medycznych dla osób niepełnosprawnych (np.: protezy, wózki inwalidzkie itd.) lub innych rozwiązań ułatwiających życie osobom z ograniczeniami (np.: podjazdy do schodów, aplikację IT, meble itd.).  Konkursy posiadają dużą alokację: 222 mln PLN dla przedsiębiorstw MŚP i 445 mln PLN dla dużych przedsiębiorstw. Dodatkowo, w przypadku konkursu tematycznego występuje o wiele mniejsza konkurencja niż przy ogólnych Ścieżkach SMART (dotyczy to w szczególności naborów dla dużych firm, gdzie w poprzedniej edycji „Ścieżki na Dostępność” złożono tylko 2 wnioski – względem ponad 360 w naborze ogólnym). Tym samym, pomimo że alokacja naboru jest mniejsza niż ta ustalona dla konkursów ogólnych, mniejsza konkurencja może oznaczać większe szansę na otrzymanie dofinansowania. Z uwagi na mniejszą ilość wniosków, sam proces oceny powinien zakończyć się szybciej niż w przypadku naboru ogólnego.

Jeżeli konkurs przedstawiony w powyższym tekście Państwa zainteresował, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy w ocenie Państwa pomysłów na innowacje oraz zaplanowanych już projektów, pod kątem zgodności z zasadami konkursu, a także docelowo wspomożemy w przygotowaniu kompleksowej dokumentacji konkursowej.

Do usłyszenia!


Zobacz film: Ścieżka SMART 2024

Ścieżka SMART 2024 to możliwość pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw. Program ten znany jest już polskim przedsiębiorcom, niemniej jednak właśnie zostały wprowadzone zmiany w zasadach jego przeprowadzania. Zapraszamy na film.