W dn. 12.01.2024 r. ogłoszony został nabór wniosków w ramach Działania 1.1 Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Wsparcie, podobnie jak w Ścieżce SMART, dotyczyć będzie projektów modułowych, obejmujące cały proces tworzenia i wdrażania innowacji lub ich wybrane elementy, zakończone wdrożeniem wyników prac B+R w działalności gospodarczej.

Nabór wniosków trwać będzie od 26.01.2024 r. do 06.03.2024 r. Alokacja wynosi 15,3 mln EUR.

Podstawowe zasady i zakres projektu

O wsparcie mogą się ubiegać przedsiębiorstwa:

  • MŚP,
  • duże – pod warunkiem prowadzenia w okresie realizacji projektu współpracy z podmiotami z sektora MŚP prowadzącymi działalność na terenie województwa mazowieckiego; zakres współpracy musi wpisywać się w zadania projektu i przynosić wymierne korzyści.

Obligatoryjnym elementem projektu jest realizacja prac B+R (moduł B+R). Prace B+R, przy założeniu uzyskania pozytywnego wyniku, muszą zakończyć się wdrożeniem do działalności gospodarczej.

Poszczególne moduły szczegółowo opisano w poniższej tabeli.

Nazwa modułu Zakres Dodatkowe warunki
Doradztwo Usługi doradcze o charakterze prorozwojowym, mające na celu poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Doradztwo, jako moduł dodatkowy, musi być niezbędne do realizacji pozostałych modułów.

 

Koszty modułu mogą wynosić nie więcej niż 3% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Prace B+R Realizacja badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych. Prace rozwojowe są obligatoryjnym elementem  modułu.

Prace B+R muszą wpisywać się w priorytetowe kierunki badań zgodnie z RIS 2030 i skutkować opracowaniem innowacji.

Koszty modułu muszą wynosić co najmniej 30% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Infrastruktura B+R Inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę służącą prowadzeniu prac B+R i tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. -
Prace przedwdrożeniowe Np. doradztwo, uzyskanie praw ochrony własności intelektualnej. -
Wdrożenie wyników prac B+R M.in. zakup maszyn, oprogramowania, innych elementów niezbędnych do wdrożenia wyników prac B+R. Dotacja warunkowa.
Nabywanie kompetencji Nabywanie przez pracowników kompetencji oraz kwalifikacji w szczególności w zakresie RIS, przedsiębiorczości, transformacji cyfrowej i niskoemisyjnej, obsługi finansowanej w projekcie infrastruktury badawczej. Koszty modułu mogą wynosić nie więcej niż 3% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Poziom dofinansowania

Minimalna wartość dofinansowania dla jednego projektu wynosi 1,5 mln PLN, a maksymalna – 10 mln PLN.

Poszczególne moduły różnią się poziomem dofinansowania i typem pomocy (występuje również pomoc de minimis).

Co istotne, maksymalny poziom możliwego do uzyskania dofinansowania został zróżnicowany w podziale na dwa obszary:

  • region warszawski stołeczny (m.st. Warszawa wraz z powiatami: grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim) – max. 50% kosztów kwalifikowanych;
  • region mazowiecki regionalny (powiaty: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, gostyniński, grójecki, kozienicki, lipski, łosicki, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płocki, płoński, przasnyski, przysuski, pułtuski, radomski, siedlecki, sierpecki, sochaczewski, sokołowski, szydłowiecki, węgrowski, wyszkowski, żuromiński, zwoleński, żyrardowski) – 85% kosztów kwalifikowanych.

Tym samym, w przypadku modułu B+R, po uwzględnieniu premii za szerokie rozpowszechnianie wyników projektu, maksymalne poziomy dofinansowania prezentują się następująco:

Region warszawski stołeczny Region mazowiecki regionalny
Status podmiotu BP PR BP PR
Mikro 50% 50% 80% 60%
Mały 50% 50% 80% 60%
Średni 50% 50% 75% 50%
Duży 50% 40% 65% 40%

Podsumowując, przedsiębiorstwa spoza Warszawy i najbliższych okolic mogą liczyć na preferencyjne warunki dofinansowania modułu B+R.

W przypadku regionalnej pomocy inwestycyjnej należy również pamiętać o wyłączeniu z możliwości uzyskania tego typu pomocy regionu warszawskiego stołecznego. Mapa pomocy regionalnej przedstawiająca poziom dofinansowania została przedstawiona poniżej.

Dokumentacja i kryteria oceny

Poza standardowym dokumentem, jakim jest wniosek o dofinansowanie, wymagane jest przygotowanie załączników takich jak m.in.: plan prac B+R (obligatoryjny załącznik dla wszystkich projektów), model finansowy, a w przypadku projektów inwestycyjnych również dokumentacja techniczna i środowiskowa.

Ocena obejmować będzie kryteria formalne (m.in. kompletność dokumentacji, zgodność z politykami horyzontalnymi i przepisami dotyczącymi pomocy publicznej etc.), kryteria dostępu (zakres, spójność projektu, potencjał i istota modułów) oraz kryteria merytoryczne (wykonalność finansowa, organizacyjna, techniczna, nowość rezultatów projektu, doświadczenie w realizacji prac B+R etc.).

W przypadku chęci współpracy w przygotowaniu projektu i ubiegania się o wsparcie w konkursie zapraszamy do kontaktu z Ekspertami CRIDO.


Zobacz film: Dofinansowanie 2024 – szanse dla przedsiębiorców CRIDO SHOW

Warto obejrzeć ten film wszystkim zainteresowanym analizą szans na pozyskanie dofinansowania w 2024 roku. Udziela on praktycznych wskazówek dotyczących optymalnego przygotowania się do składania wniosków o dotacje unijne.