Regulacje w zakresie podatku od przerzuconych dochodów (PPD) zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego dnia 1 stycznia 2022 r. w ramach pakietu zmian podatkowych znanych pod nazwą tzw. Polskiego Ładu. Wspomniane regulacje (art. 24aa ustawy o CIT) od początku ich obowiązywania spotykały się z ostrą krytyką ze strony podatników ze względu na wysoki poziom ich skomplikowania, niespójność oraz trudności w interpretacji przepisów.

Z uwagi na chaos regulacyjny związany z wprowadzeniem Polskiego Ładu (odroczenia wejścia w życie przepisów – jak np. w zakresie przychodowego „podatku minimalnego” czy też anulowanie przepisów z mocą wsteczną – jak np. w zakresie „pośrednich transakcji rajowych”), wielu podatników nie było przekonanych co do dalszych losów regulacji PPD i w związku z tym nie podejmowało działań związanych z dogłębną analizą omawianych regulacji / ich wpływem na bieżące rozliczenia podatkowe.

Ostatecznie przepisy PPD nie zostały jednak anulowane czy odroczone, a w zeznaniu CIT-8 składanym za 2022 r. podatnicy po raz pierwszy byli zobowiązani zadeklarować czy / w jakim zakresie są podatnikami PPD.

Pomimo że od 1 stycznia 2023 r. obowiązują znowelizowane przepisy PPD, wątpliwości w zakresie ich interpretacji pozostały aktualne.  Nie dziwi więc fakt, że 16 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów wydało projekt objaśnień podatkowych w zakresie PPD, które zostały poddane konsultacjom publicznym (zgodnie z zapowiedzią MF konsultacje miały zostać zakończone 10 lipca 2023 r., obecnie oczekuje się kontynuacji prac zmierzających do wydania ostatecznej, wiążącej wersji objaśnień podatkowych do przepisów PPD).

Wszystko wskazuje na to, że tematyka PPD może stać się kolejnym zagadnieniem będącym „na celowniku” organów podatkowych w ramach kontroli podatkowych realizowanych w kolejnych latach. W związku z tym, warto bliżej przyjrzeć się tej regulacji oraz zastanowić jakie konsekwencje mogą wiązać się z jej istnieniem i co najważniejsze — stosowaniem od strony praktycznej.

W ramach serii wpisów dotyczących PPD jakie będziemy publikować na blogu CRIDO, spróbujemy wyjaśnić m.in. jaka główna idea stała za wprowadzeniem regulacji PPD, jakie przesłanki PPD mogą okazać się najbardziej problematyczne pod kątem praktycznej weryfikacji przez polskich podatników oraz w jaki sposób podatnicy mogą przygotować się od strony dokumentacyjnej w celu zabezpieczenia swojej pozycji związanej ewentualnym stosowaniem restrykcji PPD.