Przepis dający podatnikom CIT prawo do jednorazowego obniżenia dochodu ze źródła przychodów o wysokość straty z tego źródła nieprzekraczającej 5 mln PLN obowiązuje już od początku 2019 roku. W praktyce jednak, jako że zgodnie z przepisami przejściowymi ma on zastosowanie do strat powstałych w latach podatkowych rozpoczynających się po 31 grudnia 2018 r., dopiero w rozliczeniu za 2020 r. (jeśli rokiem podatkowym podatnika jest rok kalendarzowy) może on zostać zastosowany „w praktyce”, tj. dopiero strata za 2019 rok może potencjalnie zostać rozliczona w całości z dochodem za rok 2020.

Interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora KIS w tym zakresie jest jak dotąd niewiele. Warto jednak zwrócić uwagę na tę z dnia 16 kwietnia 2021 r.[1], która może rzucić podatnikom nieco światła na stosowanie nowych przepisów.

Wnioskodawcą jest podatnik CIT – spółka kapitałowa z branży budowlanej, która od 2015 roku nieprzerwanie ponosi straty podatkowe. Za 2021 rok również prognozowana jest strata przekraczająca 5 mln PLN (straty za 2019 i 2020 r. nie osiągnęły tej wartości). W 2022 r. jednak, w związku z realizacją zawartych przez spółkę umów, oczekuje osiągnąć istotny dochód, który mógłby pozwolić na rozliczenie całości nieprzedawnionych strat za poprzednie lata podatkowe, w granicach ustawowych limitów. Spółka powzięła jednak wątpliwość jak należy rozumieć limit dotyczący jednorazowego odliczenia straty do wysokości 5 mln PLN.

W ocenie wnioskodawcy możliwość jednorazowego obniżenia dochodu danego roku podatkowego uzyskanego z danego źródła o kwotę straty podatkowej w ramach limitu 5 mln PLN dotyczy każdej powstałej po 31 grudnia 2018 r. straty podatkowej, odrębnie za każdy rok podatkowy – tj. nie jest to limit kumulatywny. W konsekwencji, dopuszczalne jest pomniejszenie dochodu danego roku podatkowego o wielokrotność kwoty 5 mln PLN, gdzie jednak jednostkowo wartość każdej z rozliczanych strat podatkowych, dotyczących poszczególnych lat podatkowych, nie przekroczy ustawowego limitu.

Stanowisko to w całości zostało uznane za prawidłowe. Dodatkowo organ zwrócił uwagę, że straty powstałe przed 2019 rokiem powinny być rozliczone zgodnie ze „starym” sposobem, tj. w ciągu 5 kolejno po sobie następujących lat podatkowych i bez przekroczenia w jednym roku 50% kwoty straty. Co szczególnie istotne, Dyrektor KIS wprost wskazał, że straty te mogą być rozliczone z dochodem z dowolnego źródła. Może to jednak budzić wątpliwości w odniesieniu do straty za 2018 rok, kiedy obowiązywał już podział na dwa źródła przychodów.

Spodziewamy się, że omawiana kwestia doczeka się większej uwagi przy okazji rozliczeń za 2021 rok. Niemniej, warto śledzić stanowisko organów, jako że ustalenie właściwego limitu rozliczenia straty ma niebagatelne skutki podatkowe.


 

[1] Sygn. 0114-KDIP2-1.4010.68.2021.1.KS