W dniu 30 września br. do Sejmu wpłynął Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Wprowadzane zmiany przewidują między innymi uproszczenia i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w związku z COVID-19.

Po pierwsze, warto wskazać na zwolnienie podatników dokonujących korekt cen transferowych z obowiązku posiadania oświadczenia o którym mowa w art. 11e pkt. 3 Ustawy CIT, jeżeli ta korekta jest dokonywana za rok podatkowy lub w momencie, w którym na całym terytorium Polski obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszony w związku z COVID-19.

Ponadto, złagodzeniu uległ warunek zwolnienia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji dla transakcji krajowych w postaci braku poniesienia straty podatkowej przez strony transakcji. Warunku nie stosuje się w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r., w którym na całym terytorium Polski obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszony w związku z COVID-19, jeżeli podmiot powiązany niespełniający tego warunku uzyskał w tym roku łączne przychody niższe o co najmniej 50% od łącznych przychodów uzyskanych w analogicznym okresie bezpośrednio poprzedzającym ten rok.

Odnośnie natomiast do oświadczenia o dokumentacji cen transferowych i rynkowości transakcji w niej ujętych, to za rok podatkowy (obrotowy) lub w momencie, w którym na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19, oświadczenie może zostać podpisane np. w przypadku spółek kapitałowych przez osobę uprawnioną do reprezentacji,przy czym w dalszym ciągu nie jest dopuszczalne złożenie oświadczenia przez pełnomocnika.

 

>> http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=642