Już 2 i 3 października będziemy mieli okazję spotkać się z Państwem w Katowicach. Podczas corocznego wydarzenia, poświęconego tematyce finansów jednostek samorządu terytorialnego, tradycyjnie głos zabiorą przedstawiciele CRIDO.

Trudne regulacje MDR

Gorąco zapraszamy na panel dotyczący obowiązków raportowania schematów podatkowych przez miasta. Przepisy wprowadzające MDR należą do najtrudniejszych regulacji, z którymi mierzą się osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe, nie tylko w samorządach, ale również w biznesie. Spotkanie będzie okazją do wymiany poglądów na temat interpretacji i praktycznego stosowania zasad wynikających z ordynacji podatkowej.

Automatyzacja w obszarze finansów

Pierwszego dnia konferencji odbędzie się również dyskusja dotycząca nowoczesnych rozwiązań wspierających funkcjonowanie miast. Czy automatyzacja pracy urzędników – również w obszarze finansowym – jest możliwa i opłacalna? Czy magistraty są naturalnym środowiskiem pracy robotów? Spostrzeżeniami i doświadczeniami dotyczącymi tych zagadnień podzielą się osoby, które z powodzeniem przeprowadziły procesy wdrożeń rozwiązań technologicznych m.in. w sektorze publicznym.

Konsekwencje zmian w ustawach podatkowych dla finansów samorządowych

Zmiany na poziomie ustawodawstwa krajowego niejednokrotnie mają ogromny wpływ na stan finansów jednostek samorządu terytorialnego. Najlepszym przykładem są ostatnie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych, za które w znacznej mierze „zapłacą” gminy. Czwartkową część konferencji rozpoczniemy od zmierzenia się z tym tematem. Poruszymy również zagadnienia minimalizacji negatywnych skutków reform i próby odnalezienia się w nowym otoczeniu prawnym.

Odliczenia podatku naliczonego w jednostkach oświaty i kultury

Zabierzemy również głos w dyskusji dotyczącej finansów oświaty i kultury. Jednym z ciekawszych tematów związanych z ich działalnością jest zakres przysługującego prawa do odliczenia podatku naliczonego. W ostatnim czasie zagadnienie to stało się przedmiotem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Nie oznacza to, że miasta pozbawione są argumentów w ewentualnym dialogu z fiskusem. Jest wręcz przeciwnie. O naszych doświadczenia, w realizacji jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych w kraju, opowiemy w trakcie drugiego dnia Forum.

Mamy gorącą nadzieję, że śląska konferencja okaże się dobrą okazją do konstruktywnej rozmowy i wymiany doświadczeń, a udział w poprzednich edycjach wydarzenia potwierdza te nadzieje.

Zachęcamy do rozmów z nami podczas XVII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.