Ciekawe pytanie prejudycjalne do TSUE skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 257/18).

Sprawa którą rozpatrywał WSA dotyczyła postępowania kontrolnego za luty i marzec 2013 r. w którym organy podatkowe zakwestionowały prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur z błędnie wykazanym rodzajem towaru. Co warte podkreślenia, w toku postępowania podatkowego (przed wydaniem decyzji) podatnik przedstawił wszelkie niezbędne wyjaśnienia oraz dokumenty źródłowe potwierdzające istnienie oraz szczegółowe cechy towarów będących przedmiotem transakcji, a które zostały następnie zaakceptowane przez organy podatkowe.

Pytanie sądu dotyczyło tego, czy w przedstawianych okolicznościach (a nie dotyczyły one oszustwa podatkowego) przepisy Dyrektywy oraz zasady systemu VAT, zwłaszcza zasada neutralności i proporcjonalności nie stoją na przeszkodzie praktyce krajowej polegającej na odmowie prawa do odliczenia z faktur zawierających błędy w opisie towaru.

Wstrzymujemy więc oddechy i czekamy na wypowiedź TSUE w tej sprawie. Miejmy nadzieję, że ten utrzyma dotychczasowe pozytywne dla podatników podejście i przyzna, że forsowana przez polskich kontrolujących praktyka idzie za daleko.

Dla przypomnienia, TSUE wypowiadał się już ponad dwa lata temu w podobnym temacie w wyroku C-516/14 Barlis. Wówczas konkluzje płynące z orzeczenia były jasne:

„(…) organy podatkowe nie mogą odmówić prawa do odliczenia podatku VAT tylko na tej podstawie, że faktura nie spełnia przesłanek wymaganych w art. 226 pkt 6 i 7 dyrektywy 2006/112, jeżeli dysponują one wszystkimi informacjami do zbadania, że spełnione są przesłanki materialne dotyczące tego prawa.