Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej 21 lutego 2018 roku interpretacji indywidualnej wskazał, że limity dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dotyczą kwot brutto, tj. z uwzględnieniem podatku od towarów i usług[1].

W omawianej interpretacji, Spółka będąca podatnikiem CIT i zawierająca transakcje z podmiotami powiązanymi zwróciła się do organów z pytaniem czy przez wartość transakcji podlegającej obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych należy rozumieć wartość netto. Spółka wskazywała, że posiada pełne prawo do odliczenia podatku VAT w transakcji nabycia od podmiotu powiązanego, a w transakcji sprzedaży VAT należny nie stanowi ani przychodu, ani kosztu podatkowego.

Argumentacja Spółki odnosiła się do wykładni celowościowej przepisów o cenach transferowych – podatnik wskazywał, że intencją ustawodawcy jest dokumentowanie transakcji mających istotny wpływ na dochód/stratę podatnika. Uzasadniając swoje stanowisko Spółka wskazywała, że:

  • ustawodawca nałożył obowiązek dokumentacyjny na transakcje mające istotny wpływ na dochód (stratę), a wpływ mogą mieć jedynie przychody bądź koszty podatkowe. Podobnie, organy podatkowe dokonując oszacowania transakcji z art. 11 ustawy o CIT, szacują jedynie dochód/stratę. Tymczasem w podatek VAT jest neutralny dla dochodu podatnika (w przypadku pełnego prawa do odliczenia podatku VAT);
  • stosowanie kwot brutto do limitów dokumentacyjnych spowoduje zróżnicowane traktowanie tożsamych transakcji poddanych różnym zasadom opodatkowania VAT;
  • choć przepis art. 9a nie precyzuje jak należy rozumieć wartość transakcji, to już w objaśnieniach do formularza CIT/TP wskazano, że przy określaniu wartości transakcji należy uwzględniać kwoty netto.

Organy nie zgodziły się z podejściem podatnika. Dyrektor KIS zastosował wykładnię literalną i odnosząc się do definicji słownikowej „transakcji” i „wartości” wskazał, że za wartość transakcji do limitów dokumentacyjnych należy przyjąć wartość brutto. Jednocześnie zdaniem Dyrektora KIS odniesienie do kosztów i przychodów w rozumieniu przepisów o rachunkowości wskazane w art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowi przesłanki do ustalenia wartości transakcji w oparciu o wartości netto.

Niestety, to już kolejna taka interpretacja w ostatnim czasie (poprzednia została wydana 11 grudnia 2017 r. [2]). Ponadto, jest spójna ze stanowiskiem organów z okresu obowiązywania wcześniejszych przepisów o cenach transferowych. Zastosowanie wykładni z interpretacji oznacza, że limity dokumentacyjne nie są jednolite dla wszystkich podatników i transakcji. Dla przykładu: podmiot dokonujący zakupu od podmiotu zagranicznego (bez VAT lub z 0%) będzie miał w praktyce wyższy próg nakładający obowiązek dokumentacyjny niż podatnik zawierający transakcję krajową np. ze stawką 23% (nawet gdy VAT będzie neutralny dla podatku dochodowego).

W praktyce wykładania literalna przepisów kłóci się z wykładnią celowościową, która zakładała, że obowiązkiem dokumentacyjnym mają być objęte jedynie transakcje istotnie wpływające na dochód/stratę. Podatek VAT co do zasady na dochód/stratę wpływu nie ma.

Ministerstwo Finansów w ostatnim czasie zapowiada podniesienie obecnych progów dokumentacyjnych i zmianę przepisów. Miejmy nadzieję, że kwestia tego co jest wartością transakcji (wartość netto czy brutto) również zostanie jasno zdefiniowana i zwycięży zdrowy rozsądek.

Do tego czasu bezpieczniejszym podejściem jest dokumentowanie kwot brutto.


[1] Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.460.2017.1.AW

[2] Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 grudnia 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.449.2017.1.APO