NSA rozstrzygnął o kryteriach kwalifikacji SICAV SIF do zwolnienia z opodatkowania CIT.

Sprawa dotyczyła podmiotu, który wykorzystywał luksemburski fundusz inwestycyjny typu SICAV SIF do inwestycji w polskie spółki osobowe (komandytowe). Pomimo spełnienia zasadniczo niemal wszystkich warunków do zastosowania zwolnienia z opodatkowania polskim podatkiem dochodowym od osób prawnych (wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 10a), sąd odmówił funduszowi prawa do preferencyjnego traktowania.

Rozbiło się o warunek dotyczący zakresu prowadzonej działalności przez fundusz, który zwolnieniu z CIT może podlegać. Mianowicie, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10a lit. b, wyłącznym przedmiotem działalności funduszu podlegającego zwolnieniu powinno być „zbiorowe lokowanie środków pieniężnych (…) w papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego”.

Chociaż udział w spółce osobowej reprezentuje zbywalne prawo majątkowe, to jednak za pośrednictwem tych spółek SICAV SIF prowadzi de facto działalność gospodarczą. A to, zakresem warunku umożliwiającego zwolnienie objęte nie jest. W konsekwencji, w ocenie NSA, SICAV SIF nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania CIT.

Źródło: II FSK 140/16, Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.