W piątek (16.02.2018 r.) na stronach Ministerstwa Finansów (MF) pojawił się komunikat o trwających pracach nad wydłużeniem terminów dla podatników w zakresie cen transferowych. W szczególności chodzi o wydłużenie o 6 miesięcy terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, a także na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji oraz sprawozdania CIT-TP/PIT-TP – dotyczących transakcji za 2017 i 2018 r. Takie rozwiązania przewiduje projekt rozporządzenia MF, który trafił do konsultacji wewnątrzresortowych. W praktyce oznacza to, że podatnicy mający rok podatkowy równy kalendarzowemu będą zobowiązani do przygotowania dokumentacji i złożenia CIT-TP/PIT-TP do końca września (zamiast do końca marca).

Jednocześnie MF poinformowało, że prowadzi prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawowej, która w znaczący sposób zmniejszy i uprości obowiązki dokumentacyjne dla podatników. Zdaniem MF, nowe przepisy o cenach transferowych, obowiązujące od 2017 r., nałożyły po stronie podatników nowe obowiązki dokumentacyjno-sprawozdawcze w zakresie cen transferowych (tj. dokumentacja lokalna, dokumentacja grupowa, oświadczenie, sprawozdanie CIT-TP/PIT-TP), a termin ich realizacji przypada generalnie na dzień złożenia zeznania podatkowego. W związku z tym do MF docierały sygnały, wskazujące na problemy techniczne oraz duży nakład pracy, czasu i środków finansowych, aby wypełnić nałożone obowiązki w ustawowym terminie. Dlatego Ministerstwo Finansów prowadzi równoległe prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawowej, która w znaczący sposób pozwoli zmniejszyć i uprościć obowiązki dokumentacyjne ciążące na podatnikach. Ponieważ zmiany będą korzystne dla podatników, rozważa się wprowadzenie tych przepisów z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r.

Z pewnością inicjatywa MF ucieszy wielu podatników, w szczególności tych dla których termin przygotowania dokumentacji według nowych zasad przypada na koniec marca br. Kumulacja różnych obowiązków przypadających na pierwszy kwartał roku zapewne nie ułatwia podatnikom wywiązania się z ustawowego obowiązku. Z drugiej strony nie ma potrzeby, aby termin na przygotowanie dokumentacji podatkowej był tak krótki, bo i tak organy podatkowe dokonują weryfikacji rozliczeń z podmiotami powiązanymi zazwyczaj w odleglejszej perspektywie czasowej. Co więcej nowe przepisy są na tyle wymagające a progi na tyle niskie, że dla dużych grup kapitałowych przygotowanie dokumentacji do końca marca byłoby dużym wyzwaniem. Miejmy nadzieję, że proces legislacyjny przebiegnie szybko i już w lutym podatnicy będą mieć pewność, że planowane przepisy wejdą w życie.

Będziemy Państwa informować na bieżąco o statusie prac w powyższym zakresie.

Link do komunikatu MF.