Zgodnie z orzeczeniem WSA w Szczecinie (I SA/Sz 902/17), transakcja spółki z o.o., w której drugą stroną jest udziałowiec będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej podlega obowiązkowi przygotowania dokumentacji cen transferowych przy spełnieniu pozostałych przesłanek ustawowych.

W stanie faktycznym sprawy podatnik prowadzący działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), dokonuje transakcji ze swoimi dwoma wspólnikami będącymi małżeństwem. Udziałowiec większościowy jest równocześnie jedynym członkiem zarządu – dyrektorem spółki, pobierającym z tego tytułu wynagrodzenie. Żona, posiadająca pozostałą część udziałów, jest zatrudniona w spółce na podstawie umowy o pracę. Każdy ze wspólników posiada majątek odrębny w postaci własności nieruchomości zabudowanej halą produkcyjną. Hale te są wydzierżawiane Spółce, a wspólnicy rozliczają się z dochodu z tego tytułu w formie ryczałtowej, jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Z drugiej strony przychody spółki w 2016 r. przekroczyły równowartość 2 000 000 euro, a wartość transakcji związana z dzierżawą hal magazynowych przekracza progi determinujące powstanie obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Podatnik wystąpił o wydanie interpretacji w zakresie podatku dochodowego. Jego pytanie dotyczyło obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych m.in. w przypadku transakcji dzierżawy. Zdaniem spółki transakcja zarówno z jednym, jak i z drugim wspólnikiem, nie podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu, ponieważ:

  • hale są i będą wydzierżawiane spółce przez udziałowców w ramach najmu prywatnego, a nie działalności gospodarczej,
  • udziałowcy nie są i nie zamierzają być przedsiębiorcami, a pełniąc funkcję udziałowców, członka zarządu i pracownika, nie stanowią partnera handlowego dla spółki.

Zarówno Dyrektor KIS w interpretacji (sygnatura: 0115-KDIT2-3.4010.115.2017.1.JG), jak i WSA w swoim orzeczeniu nie zgodziły się ze stanowiskiem spółki. Zdaniem organów z wykładni językowej, celowościowej i systemowej przepisów art. 9a i art. 11 ustawy o CIT nie wynika, że drugą stroną transakcji nie może być osoba fizyczna, która nie jest jednocześnie przedsiębiorcą. Zgodnie z przepisami art. 11 ustawy o CIT jeden ze wspólników posiada powiązania kapitałowe, drugi natomiast powiązania rodzinne. W rezultacie, zakładając spełnienie pozostałych przesłanek, podatnik zobowiązany jest do przygotowania dokumentacji cen transferowych dla przedmiotowych transakcji.

Warto zaznaczyć, że w tym przypadku do sporządzenia dokumentacji cen transferowych nie będzie zobowiązana osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, co wynika wprost z art. 25a ustawy o PIT, niemniej jednak nie zwalnia to z obowiązku dokumentacyjnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dokonującej transakcji z taką osobą.

Źródło: 0115-KDIT2-3.4010.115.2017.1.JG  interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 sierpnia 2017 r. oraz uzasadnienie ustne wyroku WSA w powyższej sprawie (sygnatura: I SA/Sz 902/17)