Dzisiejsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego zdaje się ostatecznie rozstrzygać wątpliwości związane z problemem długości okresu w jakim organy podatkowe mogą weryfikować deklaracje podatkowe za lata, w których podatnicy wykazali stratę i wydawać decyzje zmieniające jej wysokość (art. 24 o.p.).

Problem stosowania przepisów o przedawnieniu zobowiązań podatkowych (art. 70 § 1 o.p.), do określania straty budził dotychczas poważne wątpliwości. W 2014 r. NSA wydał co prawda uchwałę (sygn. akt II FPS 4/13) na gruncie zagadnienia prawnego związanego z „przedawnieniem” straty, niemniej jednak jej sentencja nawiązuje jedynie do dopuszczalności orzekania w sprawie określania zobowiązań podatkowych. W konsekwencji w dalszym ciągu w orzecznictwie pojawiały się rozbieżności, co do zasadności stosowania art. 70 o.p. do decyzji wydawanych w sprawie straty.

Część sądów administracyjnych akceptowała pogląd zgodnie, z którym 5 letni termin przedawnienia zobowiązań podatkowych powinien być stosowany również w odniesieniu do straty. Z drugiej strony w orzecznictwie pojawiało się stanowisko, że decyzja określająca wysokość straty może zostać wydana tak długo, jak długo możliwa jest weryfikacja deklaracji podatkowej za rok podatkowy, w którym strata została rozliczona (odliczona). W rezultacie takiego podejścia strata mogła podlegać weryfikacji przez okres nawet ponad 10 lat.

W ustnym uzasadnieniu uchwały II FPS 3/17 NSA jednoznacznie opowiedział się za prawidłowością pierwszego z wymienionych stanowisk. NSA stwierdził, że orzekanie o wysokości straty powinno odbywać się na tych samych zasadach co orzekanie o wysokości zobowiązania podatkowego. Od teraz jasnym będzie, że organy podatkowe będą miały tylko i wyłącznie 5 lat od końca roku, w którym złożona zostanie deklaracja podatkowa z wykazaną stratą, aby ją kontrolować i ewentualnie zmieniać jej wysokość. Zdaniem NSA odmienne podejście prowadziłoby do nieuzasadnionego zróżnicowania pozycji podatników i byłoby nie do pogodzenia z zasadami równości i sprawiedliwości opodatkowania wynikającymi z Konstytucji.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.