Obowiązujące obecnie ustawy o podatkach dochodowych nie zawierają przepisów, które regulowałyby wprost kwestię opodatkowania częściowego wycofania przez wspólnika wkładu ze spółki osobowej.

Co więcej również organy podatkowe oraz sądy administracyjne prezentują rozbieżne podejścia do tego czy w takiej sytuacji przychód po stronie wspólnika w ogóle powstaje, a jeśli tak, to do jakiego źródła powinien być zaliczony (kapitały pieniężne i prawa majątkowe o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, czy do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza) i jak należy ustalić koszty jego uzyskania.

W tym temacie wypowiedział się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokach z 21 kwietnia 2017 r. sygn. akt III Sa/Wa 2458/16 oraz sygn. akt III Sa/Wa 2459/16.

Sprawa dotyczyła wspólników spółki z o.o. która miała zostać przekształcona w spółkę osobową (komandytową). Udziałowcy spółki z o.o. mieli stać się wspólnikami spółki osobowej. Ponadto mieli otrzymać częściowy zwrot wkładów (po przekształceniu). Częściowy zwrot wkładów w zależności od płynności finansowej spółki komandytowej miał nastąpić w formie gotówki lub składnika majątku trwałego.

Zdaniem wspólników zwrot części wkładów ze spółki komandytowej byłby dla nich neutralny, gdyż byłby to zwrot części wcześniej wniesionych środków. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się z podejściem wspólników. Zdaniem organu wspólnicy osiągnęliby przychód z praw majątkowych bez względu na to czy zwrot części wkładu nastąpiłby w formie gotówki czy też wkładu pieniężnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację wspólnikom. Stwierdził, że otrzymanie części wkładów ze spółki komandytowej będzie neutralne dla podatników. Sąd przypomniał również, że w tej sprawie istnieje rozbieżne orzecznictwo, brak jest przeważającego podejścia, sam jednak przychylił się do linii orzeczniczej przychylnej dla podatników.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.