Wypłata dywidend jest co do zasady opodatkowana 19% stawką podatku. Może być też zwolniona z opodatkowania m.in. jeśli udziałowiec posiada co najmniej 10% udziałów spółki wypłacającej dywidendę przez nieprzerwany okres 2 lat. NSA uznał, że jeśli udziałowiec wydziela do innej spółki akcje, z tytułu których pobrał dywidendę przed upływem 2-letniego okresu uznaje się, że okres ten nie został przerwany. Jest tak z uwagi na sukcesję praw udziałowca przez spółkę otrzymującą akcje. Tym samym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku w odniesieniu do dywidend wypłaconych przed podziałem.

Spółka nabyła większościowy pakiet akcji w spółce akcyjnej z branży ubezpieczeniowej. Po uzyskaniu pakietu większościowego spółka otrzymała dywidendę z tytułu nabytych akcji.

Dywidenda nie została opodatkowana 19% podatkiem. Pomimo że spółka posiadała udziały krócej niż 2 lata, zwolnienie z opodatkowania dywidend znalazło zastosowanie przy założeniu, że spółka nie wyzbędzie się udziałów przez ten okres.

Po uzyskaniu dywidendy wspólnicy dokonali podziału spółki polegającego na wydzieleniu zakładu (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do odrębnej spółki kapitałowej. W skład wydzielanych składników materialnych i niematerialnych weszły również nabyte akcje spółki akcyjnej oraz środki pieniężne otrzymane w ramach dywidendy.

Powstała wątpliwość czy należy uznać, że po podziale warunek 2-letniego posiadania udziałów (akcji) będzie nadal zachowany w związku ze zmianą udziałowca oraz w efekcie czy wcześniejsza wypłata dywidendy będzie nadal podlegała zwolnieniu z opodatkowania.

Zdaniem podatnika zwolnienie nadal będzie miało zastosowanie, gdyż nowy udziałowiec nabędzie prawa spółki dzielonej, tj. będzie kontynuował w sposób nieprzerwany posiadanie akcji do upływu 2-letniego okresu.

Sądy obu instancji – WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 15 lipca 2014 r. (sygn. I SA/Wr 1493/14) oraz NSA w wyroku z 12 stycznia 2017 r. (sygn. II FSK 3609/14) przychyliły się do stanowiska spółki. Tym samym potwierdziły, że podział przez wydzielenie nie narusza warunku zwolnienia dywidend z opodatkowania.

Źródło: II FSK 3609/14, Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.