Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał 30 sierpnia 2016 roku kolejną pozytywną interpretację indywidualną w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych opłaty z tytułu przeniesienia działalności do polskiej spółki.

Przed restrukturyzacją polska spółka prowadziła działalność produkcyjną. Z tego tytułu uprawniona była do wynagrodzenia producenta kontraktowego kalkulowanego w oparciu o ponoszone koszty powiększone o narzut zysku. Równolegle, spółka zagraniczna ponosiła najistotniejsze ryzyka oraz pełniła rolę podmiotu utrzymującego i rozwijającego kontakty z klientami, a także negocjującego kluczowe warunki współpracy. W ramach restrukturyzacji strony uzgodniły zaprzestanie wykonywania przez spółkę zagraniczną funkcji sprzedażowych konkretnych produktów w odniesieniu do jednego z klientów. Do polskiej spółki przeniesiono wartości niematerialne, w tym umowę z klientem, umożliwiające realizację bezpośredniej sprzedaży. Dodatkowo spółka zagraniczna zobowiązała się do niepodejmowania działalności konkurencyjnej. Reorganizacja skutkowała zatem przeniesieniem do Polski potencjału do generowania zysków.

We wniosku o wydanie interpretacji polska spółka postawiła pytanie czy wynagrodzenie wypłacane przez nią na rzecz spółki zagranicznej może zostać zaliczone do kosztów podatkowych przy założeniu, że zostanie ustalone na zasadach rynkowych.

Opłaty dotyczące wynagrodzenia za przejęcie funkcji np. dystrybucyjnych są pochodną przeprowadzanych restrukturyzacji biznesowych. Od lipca 2013 roku w Rozporządzeniu TP pojawiły się w polskim systemie prawnym przepisy dotyczące restrukturyzacji działalności przeprowadzanej przez podmioty powiązane. Restrukturyzacja to przeniesienie pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyka. Doprecyzowując, zgodnie z Wyjaśnieniami MF restrukturyzacja działalności często dotyczy zmian w profilu funkcjonalnym, w tym w zakresie ekspozycji na ryzyko podmiotów biorących w niej udział.
Może ona dotyczyć:

  • przeniesienia czegoś posiadającego istotną wartość (ang. something of value),
  • rozwiązania lub istotnej renegocjacji istniejących umów, np. produkcji, dystrybucji, umowy licencyjnej, umowy na świadczenie usług.

W tym kontekście, spółka podkreśliła, że w ramach restrukturyzacji (i) doszło do przeniesienia umowy obowiązującej z klientem oraz (ii) gruntownie zmieniono zasady realizacji procesu obsługi klienta – polska spółka zaczęła sama prowadzić działalność sprzedażową, a jednocześnie zagwarantowała sobie brak działalności konkurencyjnej ze strony spółki zagranicznej.

Tym samym zgodnie z przepisami Rozporządzenia TP i Wyjaśnieniami MF, spółka zagraniczna jako podmiot dokonując przeniesienie (zrzeczenia) praw powinna być uprawniona do wynagrodzenia. Polska spółka będzie mogła przecież osiągać dodatkowe dochody z działalności dystrybucyjnej. Pozytywna interpretacja wydaje się zatem naturalnym stanowiskiem organów podatkowych.

Rzeczywiście, już wcześniej pojawiały się pozytywne interpretacje dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych opłat wynikających z restrukturyzacji (w związku z przeniesieniem do Polski produkcji – IPTPB3/423-346/14-6/GG z lutego 2015 roku czy działalności dystrybucyjnej – IBPB-1-3/4510-611/15/APO z stycznia 2016 roku). Należy jednak mieć też na uwadze negatywny wyrok NSA z kwietnia 2016 roku. Sąd uznał, że wynagrodzenia za zaprzestanie funkcji produkcyjnej przez belgijską spółkę i przeniesienie tej działalności do Polski nie stanowi kosztu podatkowego.

Podsumowując, cieszą coraz częstsze pozytywne interpretacje indywidualne pokazujące zrozumienie przez organy podatkowe związku między wynagrodzeniem „exit fee” a korzyściami ekonomicznymi dla podatnika. Jednakże, w kontekście ryzyka braku podobnego zrozumienia nawet na poziomie NSA należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu przeprowadzanych restrukturyzacji już na etapie ich planowania. Kluczowe powinno być zgromadzenie stosownych argumentów za powiązaniem wynagrodzenia z transferem konkretnego aktywa niematerialnego albo istotną zmianą (lub rozwiązaniem) umowy.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Więcej informacji na temat cen transferowych na cenytransferowe.taxand.pl.