Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej [1] potwierdził, że profesjonalny piłkarz może zostać uznany za podatnika VAT.

Profesjonalny piłkarz wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, chcąc potwierdzić, że może być uznany za podatnika VAT. Wnioskodawca wskazał, że zawarł z klubem sportowym umowę zlecenia o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Sportowiec zaznaczył, że w ramach prowadzonej działalności dysponuje niezależnością i samodzielnością. Działalność jest profesjonalna, w pełni zorganizowana i częstotliwa. W celu jej prowadzenia zawodnik ponosi określone koszty (np. dodatkowych treningów czy suplementów diety), może także zatrudniać pracowników. Jego wynagrodzenie jest zależne od jakości gry – im lepiej świadczy swoje usługi tym wyższe uposażenie otrzymuje.  Ponosi także odpowiedzialność wobec osób trzecich:

  • w przypadku spowodowania kontuzji u innego zawodnika odpowiedzialność cywilną wobec poszkodowanego,
  • a w przypadku naruszenia zasad gry w trakcie oficjalnego meczu - odpowiedzialność dyscyplinarną i finansową wobec Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się z piłkarzem, że działa on w charakterze podatnika VAT. Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Uzasadniając swoje stanowisko, organ podatkowy skupił się na analizie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:

  • warunków wykonywania tych czynności,
  • wynagrodzenia
  • odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Jedynie łączne spełnienie 3 wskazanych powyżej warunków pozwala na uznanie, że działalność wykonującego zlecane czynności nie jest samodzielna, a w konsekwencji wykonujący nie działa w charakterze podatnika VAT.

W przypadku piłkarza, jego umowa nie przenosiła odpowiedzialności wobec osób trzecich na zlecającego (tj. klub sportowy). Dlatego też działalność zawodnika ma charakter samodzielny, a sportowiec działa jako podatnik VAT. Może więc odliczać podatek naliczony z faktur dokumentujących zakupy poniesione w celu wykonywania czynności opodatkowanych VAT.


[1] Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2016 r., sygn. IBPP2/4512-356/16-1/BW.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.