NSA w wyroku z dnia 10 września 2015 r. (sygn.akt II FSK 1766/13) po raz kolejny potwierdził, że realizowanie czynności o charakterze pomocniczym poza SSE, nie wpływa na zakres zwolnienia strefowego.

W omawianej sprawie spółka działająca na terenie strefy korzystała z usług podwykonawców realizowanych poza granicami SSE na materiałach i komponentach należących do spółki. Usługi podwykonawców miały charakter pomocniczy w stosunku do całości procesu produkcyjnego wyrobów gotowych, wskazanych w zezwoleniu strefowym posiadanym przez tę spółkę.

Organy podatkowe próbowały twierdzić, że warunkiem koniecznym do skorzystania ze zwolnienia z CIT jest prowadzenie działalności gospodarczej objętej zezwoleniem wyłącznie na terenie SSE. Zatem w sytuacji, gdy element takiej działalności jest prowadzony poza terenem strefy, zwolnienie z opodatkowania, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 Ustawy o CIT, nie może dotyczyć dochodu uzyskanego ze sprzedaży wyrobów gotowych, w części dotyczącej procesu produkcji realizowanego poza strefą.

Zarówno WSA, jak i NSA nie zaakceptowały takiego podejścia. Sądy uznały, że jeżeli dane czynności realizowane przez podwykonawców poza terenem strefy mają charakter pomocniczy w stosunku do zasadniczego procesu produkcyjnego, to należy uznać, że stanowią one integralny element działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę na terenie strefy.

Innymi słowy, zwolnienie strefowe dotyczy nie tylko przychodów będących wynikiem działalności na terenie SSE (uwzględniając związane z tymi przychodami koszty uzyskania przychodów), ale także przychodów (i kosztów ich uzyskania) z każdej działalności pomocniczej niezbędnej do prowadzenia działalności strefowej.

Dodatkowo, WSA i NSA podeszły do tematu praktycznie i uznały, że wymóg, aby całość skomplikowanego procesu produkcyjnego miała miejsce wyłącznie na terenie strefy, jest nierealistyczny w aktualnych realiach gospodarczych.

Warto w tym kontekście zauważyć, że również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych zaczynają potwierdzać, że w przypadku, gdy produkcja wyrobów w ramach posiadanego zezwolenia odbywa się na terenie strefy, i jednocześnie komponenty niezbędne do produkcji tych wyrobów nabywane są poza SSE, to dochód uzyskany ze sprzedaży tych wyrobów i tak w całości korzysta ze zwolnienia z CIT, jako dochód uzyskany z działalności strefowej (zob. interpretację indywidualną z dnia 18 sierpnia 2015 r., dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-73/15/APO).

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.