WSA: Notariusz pobiera tylko raz PCC od hipoteki łącznej, niezależnie od liczby obciążonych nieruchomości.

Hipoteka łączna to ograniczone prawo rzeczowe na dwóch lub więcej nieruchomościach. Jej cel to zabezpieczenie wierzytelności z określonego stosunku prawnego. W ocenie sądów, ustanowienie hipoteki łącznej to jedna czynność prawna. Oznacza to, że notariusz – płatnik pobiera tylko raz PCC od jej ustanowienia. Podstawą opodatkowania jest wysokość zabezpieczonej wierzytelności. Nie ma przy tym znaczenia, że każda nieruchomość ma odrębną księgę wieczystą.

Takie stanowisko potwierdza WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 13 maja 2015 r. Organy podatkowe nie mają więc racji twierdząc, że PCC należy pobrać wielokrotnie, czyli od każdej obciążonej nieruchomości. Wyrok WSA wpisuje się w orzecznictwo NSA (sygn. akt. II FSK 1564/12 oraz II FSK 683/12). Co więcej, hipoteka łączna to wciąż jedno prawo, nawet gdy nieruchomość ulegnie podziałowi. Nie oznacza to, że doszło do ustanowienia nowej hipoteki, od której pobiera się PCC.

W świetle powyższego podatnicy mogą wystąpić o stwierdzenie nadpłaty od nadpłaconego w ten sposób PCC od hipoteki łącznej.

WSA w Gliwicach, sygn. akt. I SA/Gl 259/15, 13 maj 2015 r.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.