Usługa doradcza ściśle związana z tematyką szkolenia może zostać uznana za element tego szkolenia. W rezultacie, jeśli szkolenie korzysta ze zwolnienia z VAT, taką samą preferencją zostanie objęte doradztwo.

Problem dotyczy odwiecznego dylematu VAT-owskiego – kiedy dwa świadczenia są ze sobą na tyle mocno powiązane, że powinny być traktowane jako niepodzielna całość. Dylemat, który regularnie jest oceniany przez skarbówkę w sposób profiskalny, tym razem, został rozstrzygnięty przez WSA w Gliwicach z uwzględnieniem kryterium ekonomiki biznesowej.

Sąd stwierdził, że nie ma sensu i możliwości „oderwać” praktycznych porad udzielanych dla uczestników teoretycznego wykładu od samego wykładu (szkolenia). Ideą szkolenia jest przekazanie maksymalnie użytecznej wiedzy jego uczestnikom. Jeśli więc uczestnik chce nie tylko wysłuchać wykładu, ale również poradzić się, jak elementy teoretyczne zastosować w realiach gospodarczych, to takie doradztwo powinno być traktowane jako element szkolenia. Bez wykładu, doradztwo nie miałoby sensu, powinno więc traktować się je jako uzupełnienie wykładu.

W rezultacie, skoro samo szkolenie spełnia przesłanki do uznania go za usługę zwolnioną z VAT, to na usłudze doradczej również nie powinno naliczać się VAT.

Źródło: Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. akt III A/Gl 138/15

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.