Jakiś czas temu informowaliśmy na łamach naszego bloga o rekordowym tempie rozpatrzenia jednego ze złożonych przy naszym wsparciu wniosków APA. Ministerialni eksperci rozpatrujący wnioski w imieniu Szefa KAS śrubują kolejne rekordy, wydając w roku 2023 aż 108 porozumień, co stanowi najlepszy wynik w historii!

Opublikowane ostatnio statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych APA były również doskonałym przyczynkiem dla Departamentu Kluczowych Podmiotów do zorganizowania spotkania informacyjnego dla przedstawicieli środowiska praktyków procedury APA, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

Istota porozumień APA

Przypominamy, że ideą leżącą u podstaw APA jest wypracowanie w ramach panujących reguł koncyliacji porozumienia, które przybierając formę decyzji Szefa KAS potwierdza rynkowość warunków transakcji realizowanej pomiędzy podmiotami powiązanymi. Innymi słowy, APA jest swego rodzaju zabezpieczeniem, które daje podatnikowi gwarancję, że rozliczenia objęte porozumieniem są prawidłowe i nie będą podważane w trakcie ewentualnej kontroli.

Korzyści płynące z uzyskania decyzji APA to m.in.

  • zwiększenie gwarancji ustalenia warunków transakcji zgodnych z zasadą ceny rynkowej (arm’s length),
  • eliminacja ryzyka podatkowego w zakresie TP zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jak i merytorycznym, w tym m.in. wyłączenie możliwości przeprowadzenia kontroli przez organy podatkowe w odniesieniu do transakcji objętej decyzją,
  • zwolnienie transakcji z obowiązku objęcia dokumentacją lokalną,
  • w przypadku porozumień dwu i wielostronnych — respektowanie treści porozumienia przez władze podatkowe państwa siedziby kontrahenta.

Co więcej, porozumienie APA może zapewniać ochronę na okres do pięciu lat, z możliwością przedłużenia na kolejne okresy. Jest to niezwykle istotne ze względu na rosnące zainteresowanie organów kontrolujących obszarem cen transferowych.

Statystyki MF

W porównaniu do lat ubiegłych, kiedy to zawarto 98 porozumień w 2022 roku i 101 w 2021 roku, rok 2023 zdecydowanie wyróżnia się na tle poprzednich okresów. Najczęstszym rodzajem transakcji objętym decyzją APA są transakcje dotyczące zakupu usług przez podmiot krajowy. Stanowią one na rok 2023 około 54% zawartych porozumień cenowych.

W kontekście liczby postępowań, które nadal są w toku, ich liczba spadła względem poprzedniego roku z 289 do 254, co wskazuje na to, że przedstawiciele Szefa KAS w 2023 roku sukcesywnie starali się zamykać sprawy w zakresie wniosków z 2019 roku, których motywacja opierała się między innymi na chęci wyłączenia transakcji spod limitu przewidzianego przepisami art. 15e Ustawy o CIT.

Dla zainteresowanych szczegółami statystyk – Statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych (APA).

Garść najnowszych informacji ze spotkania z MF

W dniu 1 marca 2024 roku odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez Wicedyrektora Departamentu Kluczowych Podmiotów, Konrada Szpadzika, odpowiedzialnego za program APA i MAP w Polsce. Na spotkaniu zostały przedstawione główne postulaty i plany na rok 2024.

Naczelny cel MF/KAS na pierwsze półrocze br. to przede wszystkim zamykanie postępowań wszczętych wnioskami złożonymi w 2019 roku. W tym kontekście pojawił się apel o współpracę i responsywność również ze strony podatników tak, aby udało się znaleźć wspólne rozwiązanie, którego konsekwencją będzie wydanie pozytywnej decyzji APA.

Dyrektor poinformował również o innych działaniach, w które aktywnie jest zaangażowany MF/KAS, w tym w szczególności:

  • w zakresie negocjacji BAPA / MAP na bieżący rok można wskazać zaplanowane liczne rundy negocjacyjne z przedstawicielami organów zagranicznych,
  • praca na forach międzynarodowych m.in. w ramach Grupy Roboczej ds. Opodatkowania Przedsiębiorstw Międzynarodowych – WP6 oraz lokalnych np. wymiana doświadczeń w ramach Grupy Wyszehradzkiej,
  • zaangażowanie w projekty związane z ICAP (International Compliance Assurance Program), jak i ETACA (European Trust And Cooperation Approach),
  • MF/KAS kontynuuje również działania w ramach tzw. Projektu Wiedza TP, w ramach którego rozbudowywane są kompetencje z zakresu cen transferowych w ramach struktur administracji skarbowej,
  • w dalszej perspektywie planowane są również prace nad nowelizacją przepisów Ustawy DRM, która reguluje ramy proceduralne APA i MAP.

Na zakończenie zapowiedziano również zmiany w zakresie komunikacji dot. statystyk – już od tego roku będą przygotowywane raporty z danym statystycznymi w znacznie szerszym ujęciu niż dotychczas.

Publikacja raportu MF za rok 2023 jest planowana jeszcze na pierwszy kwartał tego roku.

Na koniec pozostaje zachęcić do skorzystania z dobrodziejstwa, jakim jest uzyskanie uprzedniego porozumienia cenowego, w szczególności w zakresie kluczowych dla prowadzenia biznesu transakcji z podmiotami powiązanymi. Szef KAS czeka na kolejne wnioski!


Zobacz film: Procedury z zakresu cen transferowych. Ryzyko doszacowaniaszansa na APA

Advanced Pricing Agreement (APA) wymaga wcześniejszej analizy korzyści i ryzyk związanych z jego zastosowaniem. W filmie omówione są kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z APA.