Czy rząd trzyma daninę solidarnościową na muszce?

13 sierpnia 2024
3 min
Ada Karpała Agnieszka Piątek

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się informacja o planowanym projekcie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Projekt ustawy ma objąć szereg istotnych zmian, którego planowany termin przyjęcia przypada na III/IV kwartał 2024 r. Wśród najważniejszych propozycji – z perspektywy opodatkowania osób fizycznych – znajdują się regulacje dotyczące daniny solidarnościowej.

Aktualne zasady obliczania daniny solidarnościowej

Przypominamy, że danina solidarnościowa pełni funkcję dodatkowego podatku, który wynosi 4% od nadwyżki dochodów przekraczających 1 000 000 zł rocznie.

Na ten moment podstawę jej obliczenia stanowią m.in.:

  • dochody opodatkowane według skali podatkowej (np.: dochody z działalności gospodarczej, stosunku pracy),
  • dochody z odpłatnego zbycia udziałów i akcji,
  • dochody z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane stawką liniową PIT 19%,
  • dochody zagranicznej spółki kontrolowanej.

Sama wartość przychodu z danego źródła (jako nadwyżka ponad limit ustawowy) nie powoduje konieczności odprowadzenia daniny. Na podstawę jej obliczenia składają się także odliczenia,
tj.: składki na ubezpieczenie społeczne, czy wartość dywidendy otrzymanej od zagranicznej jednostki kontrolowanej przez określone podmioty.

Nowe zasady obliczania daniny solidarnościowej – co to może oznaczać dla podatników?

Według zapowiedzi, projekt może zakładać:

  • jednoznaczne wskazanie, iż podatnik może pomniejszyć dochody stanowiące podstawę obliczenia daniny solidarnościowej o stratę z lat ubiegłych,
  • poszerzenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej o kwalifikowane dochody opodatkowane IP Box oraz o świadczenia beneficjentów otrzymane z fundacji rodzinnej.

Nowe przepisy mogą dać możliwość odliczenia straty podatkowej poniesione w latach ubiegłych, a podatnik będzie mógł  ją uwzględnić celem zmniejszenia dochodu, od którego naliczana jest danina. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do sytuacji, w której wartość zobowiązania podatkowego będzie znacznie zmniejszona lub podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty daniny solidarnościowej.

Rozszerzenie podstawy obliczania daniny solidarnościowej tej podstawy oznacza, że podatnicy będą musieli uwzględnić dodatkowe źródła dochodów przy obliczaniu daniny solidarnościowej takie jak kwalifikowane dochody opodatkowane IP Box (m.in. opłaty i należności z umów licencyjnych), jak również świadczenia otrzymane z fundacji rodzinnej. Jednym z głównych skutków tych zmian będzie konieczność analizy otrzymywanych przychodów w świetle potencjalnego katalogu przychodów, a także  możliwy wzrost zobowiązań podatkowych.

Zapowiedź Rady Ministrów wzbudziła duże zainteresowanie, w tym obiecując możliwość zmniejszenia daniny solidarnościowej, jednak do finalnej oceny regulacji należy się wstrzymać do dokładniej analizy projektu ustawy zmieniającej.

Prac legislacyjnych ciąg dalszy - jak się przygotować?

Chociaż do końca roku pozostało jeszcze trochę czasu, warto pamiętać, że rząd zapowiada wprowadzenie innych zmian, które mogą mieć przełożenie na wysokość zobowiązań publicznoprawnych osób fizycznych. Wciąż trwają także dyskusje na temat zmian w zakresie składki zdrowotnej. Na ten moment brak jest oficjalnych projektów ustaw, jednak temat ten może wkrótce stać się przedmiotem prac legislacyjnych.


Zapoznaj się z pełną ofertą w zakresie doradztwa HAS: Human Advisory Services

Posłuchaj

Udostępnij

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Masz pytanie? Szukasz rozwiązania? Chcesz wiedzieć więcej?

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje potrzeby. Zachęcamy do indywidualnego kontaktu z autorami artykułu.

Poprzedni artykuł

EUDR – co to oznacza dla przedsiębiorców?

Następny artykuł

Zwolnienie z CIT a obowiązki płatnika WHT – co ma pierwszeństwo?

Powiązane artykuły

Subskrybuj blogi