Własność intelektualna w systemie prawa podatkowego obejmuje szereg różnych, często specyficznych zagadnień, do których zaliczyć można takie kwestie jak: definicja i amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych, podatek u źródła od należności licencyjnych, wnoszenie aportów przez podmioty komercjalizujące, czy ulga na prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Jednak prawdziwa „rewolucja” w tym obszarze jest związana z zagadnieniem cen transferowych w odniesieniu do wartości niematerialnych.

W ostatnich latach OECD oraz G20 prowadziły projekt BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) mający na celu przeciwdziałanie praktykom zaniżania podstawy opodatkowania i przerzucania dochodów, szczególnie przez międzynarodowe korporacje. Raport z Działań 8-10 projektu BEPS skupia się na dostosowaniu cen transferowych do łańcucha wartości dodanej i stanowi de facto aktualizację istniejących Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych (Wytyczne), których tekst jednolity zostanie opublikowany – jak zapowiada OECD, już w czerwcu 2017 r. Ze względu na swój niematerialny charakter, znaczną wartość i specyfikę obrotu prawnego, transakcje w zakresie własności intelektualnej są jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do przerzucania dochodów, np. do rajów podatkowych albo jurysdykcji stosujących preferencyjne opodatkowanie w tym zakresie (tzw. innovation box lub patent box).

Nowelizacja Wytycznych potwierdza zasadę, że sam fakt posiadania tytułu prawnego do określonego prawa własności intelektualnej nie przesądza jeszcze o tym, że tak uprawniony ma prawo do pobierania pożytków wynikających z ekonomicznego wykorzystania prawa (np. w postaci należności licencyjnych). Podmioty powiązane powinny dzielić się przychodami z tego tytułu w proporcji odpowiadającej ich wkładom w budowanie wartości określonego prawa własności intelektualnej, które mogą wynikać z pełnionych funkcji, zaangażowanych aktywów i przyjętych ryzyk. W tym zakresie wprowadzono zasadę DEMPE (od angielskich słów: Development, Enhancement, Maintenance, Protection, Exploitataion), zgodnie z którą tylko tzw. właściciel ekonomiczny, jaki miał realny wpływ na powstanie, rozwinięcie, utrzymanie, ochronę i wykonywanie określonego prawa własności intelektualnej jest uprawiony do pobierania pożytków.

 

Z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Własności Intelektualnej zachęcamy Państwa do śledzenia naszych kanałów społecznościowych – LinkedIna i Twittera (@CridoTaxand), gdzie co godzinę będziemy publikować krótkie wpisy dotyczące istotnych z biznesowego punktu widzenia kwestii związanych z IP (#WorldIPDay).


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.