6 czerwca 2023 r. weszła w życie unijna dyrektywa o równości płac i jawności wynagrodzeń. Państwa członkowskie UE mają 3 lata na implementację przepisów dyrektywy na grunt prawa krajowego, tj. do 7 czerwca 2026 r.
Zespół Human Advisory Services wspiera pracodawców w przygotowaniu do zmian prawnych związanych z implementacją dyrektywy UE 2023/970 dotyczącej przejrzystości wynagrodzeń. Oferujemy kompleksowe doradztwo i wdrożenia w celu dostosowania się do nowych regulacji. Nasze działania są przeznaczone dla pracodawców, w szczególności zarządów oraz działów HR, które potrzebują praktycznych rozwiązań i merytorycznego wsparcia w obliczu nadchodzących zmian.
Jawność i równość wynagrodzeń w Polsce - najczęściej zadawane pytania
Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca jawności wynagrodzeń to projekt ustawy implementujący częściowo unijną dyrektywę (2023/970) w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania („Dyrektywa”). Ma on na celu przede wszystkim zwiększenie transparentności wynagrodzeń i przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej.
Polska ma czas do 7 czerwca 2026 r. na pełną implementację założeń Dyrektywy. Aktualna wersja nowelizacji Kodeksu pracy zakłada wejście w życie nowych przepisów po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że zmiany w zakresie jawności wynagrodzeń mogą nastąpić jeszcze w 2025 roku.
Zasada jawności wynagrodzeń polega na wprowadzeniu transparentności w kwestii wynagrodzeń pracowników, zarówno podczas trwania stosunku pracy, jak i na etapie rekrutacji. Jej kluczowymi elementami są: prawo pracowników do informacji, transparentność w rekrutacji i zwiększenie ochrony prawnopracowniczej. Dla pracodawców oznacza to m.in. obowiązek publikowania widełek płacowych w ofertach pracy oraz udzielania pracownikom informacji o ich indywidualnym poziomie wynagrodzenia i średnich płacach na podobnych stanowiskach z podziałem na płeć.
Zgodnie z Dyrektywą, "praca o takiej samej wartości" oznacza pracę, która zgodnie z obiektywnymi kryteriami, takimi jak wymogi edukacyjne, zawodowe i szkoleniowe, umiejętności, wysiłek i odpowiedzialność, wykonywana praca oraz charakter zadań, ma porównywalną wartość z inną pracą. Ocena ta powinna opierać się na neutralnych płciowo kryteriach i obejmować porównywalne stanowiska, nawet w różnych sektorach i branżach, jeśli wykonywana praca ma porównywalną wartość.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, „poziom wynagrodzenia” oznacza roczne wynagrodzenie brutto i odpowiadające mu wynagrodzenie godzinowe brutto.
Tak, nowelizacja Kodeksu pracy zakłada rozszerzenie katalogu sankcji za naruszenia praw pracowniczych, tj. w zakresie nieudzielania informacji o wynagrodzeniu, niepublikowania informacji o proponowanym poziomie wynagrodzenia na danym stanowisku, czy też za zatrudnianie pracownika za wynagrodzeniem niższym niż przewidziane w opublikowanej informacji. Pracodawcy za naruszenie przepisów będą mogli zostać ukarani grzywną w wysokości od 1 000 do 30 000 zł.
Dyrektywa wprowadza zasadę odwrócenia ciężaru dowodu, co oznacza, że w przypadku gdy pracownik przedstawi fakty, na podstawie których można domniemywać, że doszło do dyskryminacji płacowej, to na pracodawcy będzie spoczywał obowiązek udowodnienia, że nie doszło do naruszenia zasady równości wynagrodzeń. Innymi słowy, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że różnice w wynagrodzeniach wynikają z obiektywnych, neutralnych płciowo czynników, a nie z dyskryminacji.
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Napisz do nas
Nie czekaj na wejście w życie nowych przepisów – już dziś przygotuj swoją organizację na nadchodzące zmiany!
Luka płacowa i jawność płac to tematy uregulowane dyrektywą unijną, do której wdrożenia należy się zacząć przygotowywać. Zapraszamy na ciekawą rozmowę ekspertów CRIDO o najważniejszych kwestiach związanych z tymi znaczącymi zmianami w relacji pracodawca – pracownik.
Dzieje się teraz w biznesie