To rodzaj decyzji kończącej postępowanie wszczęte na wniosek podmiotu (podatnika), w ramach której Szef KAS uznaje porównywalność istotnych warunków w transakcji z warunkami jakie ustaliłyby podmioty względem siebie niezależne oraz potwierdza prawidłowość wyboru stosowania metody ustalania cen transferowych w tych warunkach.
Główną korzyścią uzyskania APA jest eliminacja ryzyka podatkowego w zakresie cen transferowych. Dodatkowo w przypadku porozumień dwustronnych i wielostronnych, z uwagi na honorowanie rozstrzygnięcia przez zaangażowane zagraniczne administracje podatkowe właściwe dla powiązanego kontrahenta, poza eliminacją ryzyka podatkowego podatnik zyskuje również bezpieczeństwo w sferze podwójnego opodatkowania dochodów.
Poza bezpieczeństwem podatkowym w zakresie cen transferowych, decyzja APA pozwala również na wyłączenie transakcji spod limitu kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15e CITU, oraz zwalnia transakcję z obowiązku objęcia dokumentacją podatkową.
Podatnik realizujący transakcje z zagranicznym podmiotem powiązanym, może zawnioskować o wszczęcie tak zwanej procedury wzajemnego porozumiewania się (MAP), w sytuacji gdy w wyniku kontroli dochodzi lub może dojść do podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez te podmioty. Wniosek MAP jest wolny od jakichkolwiek opłat i niezależny od wewnętrznych procedur odwoławczych przewidzianych przez prawo lokalne. Po otrzymaniu wniosku właściwy organ bada, czy jest on dopuszczalny i uzasadniony. Następnie inicjowana jest procedura negocjacyjna pomiędzy właściwymi organami zainteresowanych państw.
Wynik zakończonej procedury jest podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie określenia dochodu lub straty podatnika. Od zawartego porozumienia nie ma możliwości odwołania się.
Procedura APA i MAP
Dzieje się teraz w biznesie