Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) jest jednym z dostępnych instrumentów konsolidacji podatkowej grup spółek.
Obecne przepisy pozwalają łączyć wyniki podatkowe spółek tworzących PGK, jednocześnie nakładając na samą grupę warunki, co do wejścia do reżimu PGK, jak i trwania w nim.
Polski Ład liberalizuje niektóre z tych warunków sprawiając, że PGK może stać się ciekawą alternatywą dla funkcjonowania podatkowego grup spółek.
Zgodnie z obecnymi regulacjami, PGK mogą utworzyć spółki z o.o., spółki akcyjne oraz proste spółki akcyjne. Wymogiem jest m.in.: aby jedna ze spółek (zwana dominującą) posiadała bezpośrednio co najmniej 75% udziałów w pozostałych spółkach (tzw. spółkach zależnych). Konieczne jest także zawarcie umowy PGK na co najmniej 3 lata podatkowe i rejestracja tej umowy przez naczelnika urzędu skarbowego.
Z PGK mogą korzystać podatnicy rozliczający się według standardowej 19% stawki CIT, niekorzystający ze zwolnień „strefowych”/decyzji o wsparciu w ramach PSI.
Niewątpliwą zaletą PGK jest możliwość kompensowania strat podatkowych ponoszonych przez spółkę/spółki funkcjonujące w ramach PGK z dochodami generowanymi przez inne podmioty z tej grupy. Tym samym, objecie grupy reżimem PGK może znacząco obniżyć efektywną stawkę opodatkowania CIT.
Bazując na naszych dotychczasowych doświadczeniach, możemy dokonać analizy istniejącej struktury grupy kapitałowej/spółek w niej funkcjonujących, zidentyfikować kwestie wymagające zarządzenia oraz przeprowadzić podmioty przez proces wdrożenia PGK, w szczególności:
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami
Dzieje się teraz w biznesie