Co się zmieni?

Od 1 stycznia 2022 roku, polscy płatnicy mogą być zobowiązani do poboru podatku u źródła niezależnie od istniejącej podstawy do stosowania zwolnienia na gruncie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub implementowanych dyrektyw UE.

Obowiązek pobrania 19% lub 20% podatku u źródła w ramach mechanizmu „Pay and Refund” dotyczyć będzie płatników dokonujących wypłat należności do kontrahentów powiązanych niebędących rezydentami, jeśli ich wysokość na rzecz danego kontrahenta w danym roku podatkowym przekroczy 2 mln PLN (pobór podatku od nadwyżki tej kwoty).

Mechanizmem „Pay and Refund” objęte będą należności wypłacane z tytułu odsetek, należności licencyjnych oraz dywidend.

Zabezpieczenie pozycji podatkowej

Zastosowanie preferencji w WHT (pobranie podatku wg. niższej stawki WHT lub zwolnienie z podatku) możliwe będzie pod warunkiem:

  1. uzyskania tzw. opinii o stosowaniu preferencji – złożenie wniosku o opinię od 2022 roku będzie możliwe, zarówno w stosunku do płatności podlegających preferencyjnemu opodatkowaniu na gruncie implementowanych dyrektyw UE, jak również umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub
  2. podpisania stosownego oświadczenia zarządu na temat wypłacanych należności – oświadczenie ma wskazywać, iż przy zachowaniu należytej staranności, nie posiada wiedzy uzasadniającej przypuszczenie, że istnieją okoliczności wykluczające możliwość zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

Ryzyko reklasyfikacji

Nowe przepisy dają również „furtkę” dla reklasyfikacji płatności jako podlegającej procedurze „Pay and Refund”, jeśli bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zostanie ona zakwalifikowana jako płatność z tytułu dywidend, należności licencyjnych lub odsetek.

Nowy urząd dedykowany podatkowi u źródła

Od 1 stycznia 2021 roku, Lubelski Urząd Skarbowy jest urzędem dedykowanych w zakresie analizy i kontroli prawidłowości rozliczeń w podatku u źródła. Centralizacja kompetencji w tym zakresie ma przyczynić się do zwiększenia efektywności wykrywania nieprawidłowości w zakresie WHT.

Co to oznacza?

Utrzymanie dotychczasowego poziomu obciążeń z tytułu WHT, w tym w szczególności, w przypadku płatności do grupy, wymagać może rozstrzygnięcia szeregu kwestii takich jak:

Jak możemy pomóc

W oparciu o wypracowaną przez nas metodologię możemy:

  •  ocenić ryzyka obowiązku stosowania nowej procedury „Pay and Refund” (w tym w zakresie reklasyfikacji) dla poszczególnych płatności, a także przedstawimy rekomendacje w zakresie zarządzenia nimi,
  • ułożyć lub zweryfikować istniejące procesy podatkowe w sposób zwiększający bezpieczeństwo rozliczeń i zarządu (np. procedury należytej staranności),
  • przygotować stosowne dokumenty składające się na „defence file” na potrzeby potencjalnej kontroli,
  • przygotować dokumenty niezbędne do uzyskania opinii o stosowaniu preferencji w WHT.

Zespół CRIDO ds. podatku u źródła  

  • Zespół CRIDO to kilkunastu doświadczonych ekspertów zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatków międzynarodowych jak również prowadzonych z sukcesem postępowań w obszarze podatku u źródła.  
  • Od 2019 roku uzyskaliśmy dla naszych klientów kilkanaście opinii zabezpieczających w zakresie WHT.
  • Wspieramy naszych klientów również w postępowaniach w zakresie podatku u źródła, w ciągu kilku ostatnich lat łączna kwota odzyskanych przez nas należności z tego tytułu wraz z odsetkami wyniosła blisko 600 milionów złotych, zaś szacowana wartość przedmiotu sporów, w których obecnie reprezentujemy naszych klientów wynosi ponad 20 milionów złotych.
  • Prowadzone przez nas konsultacje w ramach International Group of Chambers of Commerce doprowadziły do nowelizacji niekorzystnych przepisów w obszarze WHT. 
  • Nasz zespół regularnie bierze udział w szkoleniach i konferencjach krajowych i międzynarodowych poszerzając i aktualizując wiedzę z zakresu bieżących kierunków dyskusji w obszarze podatku u źródła 

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Skontaktuj się z nami

Dzieje się teraz w biznesie

Więcej artykułów
Subskrybuj blogi