Władze skarbowe prezentują rygorystyczne stanowisko w zakresie oceny dochowania przez podatników należytej staranności przy realizowanych transakcjach. Co szczególnie istotne, zagadnienie należytej staranności w VAT dotyczy nie tylko krajowych transakcji zakupowych, ale także sprzedażowych transakcji transgranicznych – wewnątrzwspólnotowych dostaw i eksportu towarów.
Dochowanie należytej staranności w VAT jest kluczowe z perspektywy zminimalizowania ryzyka nieświadomego uwikłania się przez podatnika w transakcje, którym towarzyszy wyłudzenie VAT. Prawidłowa weryfikacja rzetelności dostawców i nabywców ma na celu zabezpieczenie prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z dokonanego zakupu, a w przypadku WDT i eksportu – dla zastosowania przez podatnika stawki VAT 0%.
Doświadczenie pokazuje, że rzetelność działań podejmowanych przez przedsiębiorców jest osią wielu sporów z organami podatkowymi. Z naszych obserwacji wynika również, iż w znacznej większości przypadków uniknięcie sporu byłoby możliwe pod warunkiem odpowiednio wczesnego wdrożenia działań prewencyjnych. Z kolei, gdy organy podatkowe rozpoczną już swoje działania kontrolne (kontrole podatkowe lub kontrole celno-skarbowe), szczególnie ważne jest przygotowanie dobrej strategii podejmowanych działań procesowych, która zwiększy szanse na doprowadzenie do korzystnego rozstrzygnięcia sprawy, wyeliminowanie wątpliwości organów oraz uniknięcie negatywnych konsekwencji finansowych i karnoskarbowych.
Dla kogo?
Co oferujemy?
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Napisz do nas
Zobacz także:
Dzieje się teraz w biznesie