Właściwe określenie klasyfikacji towarów i usług jest często decydujące dla ich prawidłowego opodatkowania VAT. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się w tym zakresie wiele niejasnych przepisów, wątpliwości oraz związanych z tym sporów z organami podatkowymi. Dodatkowo do niedawna przedsiębiorcy posługiwali się w tym zakresie wyłącznie Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU). Jednakże przeprowadzone w ostatnich latach zmiany w matrycy stawek VAT, a w szczególności jej powiązanie z kodami międzynarodowej nomenklatury scalonej (CN) wprowadziły w tym zakresie sporą rewolucję, która wciąż powoduje wątpliwości po stronie podatników.
Niewątpliwie przy ustalaniu prawidłowej stawki VAT pomocne jest skorzystanie z instytucji Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Pozwala ona na uzyskanie prawnie wiążącej informacji o prawidłowej klasyfikacji i stawce VAT dla danego towaru lub usługi. Jednocześnie, uzyskanie WIS zapewnia podatnikowi formalną ochronę w postaci mocy wiążącej decyzji wobec organów podatkowych, która istotnie zmniejsza, a w większości wypadków wręcz eliminuje ryzyko sankcji fiskalnych i karnych.
Warto nadmienić, że prawidłowe określenie klasyfikacji danego produktu nie ogranicza się jedynie do przypisania prawidłowej stawki VAT. Pomaga też w prawidłowym raportowaniu, chociażby poprzez ułatwienie przypisania do poszczególnych produktów kodów GTU wymaganych w pliku JPK. Właściwe przypisanie kodów CN do towarów jest również bardzo istotne z punktu widzenia wymiany handlowej, jak również określenia wysokości ceł, gdyż zawiera informacje o stawkach, preferencjach celnych czy kontyngentach taryfowych. Klasyfikacja to jednak nie tylko podatki pośrednie. Prawidłowa identyfikacja usług niezbędna jest również w kontekście podatków dochodowych – chociażby w kontekście zwolnień z opodatkowania na terenie SSE sklasyfikowanej z użyciem określonych kodów PKWiU.
Dla kogo?
Co oferujemy?
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Napisz do nas
Zobacz także:
Dzieje się teraz w biznesie