Polski Ład zawiera zmiany, które bezpośrednio i w istotny sposób dotyczą branży nieruchomości. Nie są to zmiany, które można uznać za pozytywne dla rynku. Kwestie, które wysuwają się na pierwszy plan to:
Właściciel spółek nieruchomościowych zapewne nie zdążyli jeszcze przyzwyczaić się do wprowadzonej niedawno skomplikowanej definicji tych podmiotów, a już muszą borykać się z nowymi obowiązkami czy obciążeniami, które dotyczą tych właśnie podmiotów.
Zgodnie z wprowadzanymi zmianami, kosztem uzyskania przychodów w spółkach nieruchomościowych, będą mogły być tylko te odpisy amortyzacyjne środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji (tj. budynki, lokale, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), które nie przewyższają odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych rozpoznawanych dla celów rachunkowych (tj. tych, które obciążają wynik finansowy danej jednostki).
Innymi słowy, dosłowna interpretacja przepisów może doprowadzić do sytuacji, w której spółka nieruchomościowa, która nie rozpoznaje obecnie amortyzacji od strony rachunkowej, nie będzie mogła rozpoznawać tych odpisów także od strony podatkowej. Tego rodzaju ograniczenie może mieć kolosalny wpływ na pozycję finansową spółek nieruchomościowych, w których amortyzacja jest jednym z głównych kosztów podatkowych.
Ale czy naprawdę wszystko jest stracone? Wydaje się, że nie – wymaga to jednak skrupulatnego przeanalizowania indywidualnej sytuacji danej podmiotu.
Polski Ład zawiera także przepisy istotnie dotyczące rozliczeń wydatków na nabycie nieruchomości mieszkalnych. Nowe regulacje wyłączają możliwość rozliczania tych kosztów jako kosztów podatkowych. W szczególności dotyczy to amortyzacji tego rodzaju nieruchomości, która od momentu wejścia w życie przepisów nie będzie możliwa do podatkowego rozpoznania. Przepisy te stanowiły przedmiot silnej krytyki na etapie ich uchwalania, co poskutkowało pewnym ich złagodzeniem. Podatnicy będą uprawnieni, aby do końca 2022 amortyzować tego rodzaju nieruchomości, o ile zostaną nabyte lub wybudowane do końca 2021 r.
Warto też zaznaczyć, że przepisy dotyczą zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i prawnych, więc podatnicy posiadający tego rodzaju aktywa powinni przygotować się do zmian, które efektywnie wejdą w życie od początku 2023 r.
Kolejna zmiana dotyczy osób fizycznych, ale wydaje się niezwykle istotna dla tych osób, które wynajmują nieruchomości (niezależnie, czy robią to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też nie). W wyniku zmian podatnicy będą rozliczać tego rodzaju przychody poprzez tzw. ryczałt.
Nie będzie możliwości rozliczenia przychodów z najmu poprzez tzw. podatek liniowy, czy też skalę podatkową. Konsekwentnie, przychody z najmu będą opodatkowane 8,5% do wartości 100 000 zł; 12,5% od nadwyżki ponad 100 000 zł rocznie.
Dodatkowo nie będzie możliwe uwzględnienie w podatkowych kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych w celu uzyskania tego rodzaju przychodów (nawet tak podstawowych, jak chociażby wydatki na remonty wynajmowanych mieszkań).
Podobnie jak w przypadku amortyzacji nieruchomości mieszkalnych kroplą miodu w beczce dziegciu jest odroczenie zastosowania nowych przepisów. Podatnicy osiągający w 2022 r. przychody z tego źródła będą mogli stosować zasady opodatkowania tych przychodów obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r. Czyli od strony praktycznej nowe zasady opodatkowania najmu będą obowiązkowe od 2023 r.
W ramach naszych usług możemy:
Zespół Crido Real Estate
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami
Dzieje się teraz w biznesie