O CRIDO

Spotkanie 150 przedstawicieli rynku M&A podczas IV edycji CRIDO M&A Forum „Transakcje M&A jako szansa na rozwój w niepewnych czasach?”

21 października 2022
5 min

Transakcje są stałym elementem rozwoju polskich firm, nawet w tak niepewnych czasach jak dzisiejsze, natomiast kluczowe znaczenie ma przygotowanie jasnej strategii inwestycyjnej i analiza ryzyk – to wybrane konkluzje czterech paneli dyskusyjnych podczas CRIDO M&A Forum, które odbyło się 19 października 2022 roku w Hotelu Warszawa.

W 150-osobowym gronie przedsiębiorców, funduszy, przedstawicieli GPW, banków, przedstawicieli stowarzyszenia PSIK, ekonomistów i ekspertów dyskutowaliśmy o tym, jakie są prognozy dla rynku M&A na najbliższy czas, w kontekście uwarunkowań geopolitycznych i ekonomicznych, a także co dzisiaj decyduje o sukcesie transakcji.

Wstępem do dyskusji panelowych była analiza Ignacego Morawskiego - Głównego Ekonomisty Pulsu Biznesu i Dyrektora SpotData, który w swojej prezentacji przedstawił dane makroekonomiczne dotyczące stóp procentowych, inflacji czy relacji cen akcji do PKB.
Z wystąpienia ekonomisty popłynął wniosek, że polskie firmy są gotowe na akwizycje zagraniczne, w związku z czym spodziewamy się nowych planów inwestycyjnych.

Polskie firmy są gotowe do zagranicznych akwizycji

Przedstawienie danych makroekonomicznych było prologiem do panelu poświęconego perspektywom ekonomicznym dla Polski, zarówno na najbliższy rok, jak i na kolejne lata. Z dyskusji między Markiem Dietlem, Prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Krzysztofem Kuligiem, Senior Partnerem w Innova Capital, Ignacym Morawskim, Głównym Ekonomistą Pulsu Biznesu, Ernestem Pytlarczykiem, Managing Director of Analysis+Digital Transformation Area, Chief Economist w Banku Pekao S.A. i Andrzejem Puncewiczem, Partnerem Zarządzającym w CRIDO, wybrzmiało kilka wniosków:

Kluczowa rola jasnej strategii inwestycyjnej przy bardziej restrykcyjnym podejściu banków do finansowania transakcji

W kolejnej dyskusji, tym razem na temat źródeł finansowania transakcji, udział wzięli Przemysław Głębocki, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych i Managing Partner Accession Capital Partners, Piotr Matczuk z Country Advisor w IFC - International Finance Corporation, Wojtek Pociecha, Dyrektor Zarządzający w Resource Partners, Łukasz Radkowski, Dyrektor, Szef Zespołu Finansowania Strukturyzowanego Klientów Strategicznych w Banku Pekao S.A. oraz  Jacek Ostrowski, partner odpowiedzialny za finansowe due dilligence w zespole M&A w CRIDO. Paneliści zgodzili się, że:

Transakcja nie kończy się podpisaniem umowy

W panelu dotyczącym praktycznych aspektów procesu transakcyjnego - z Ewą Markiewicz, General Counsel i Head of Legal Department w Dentsu Polska, Wojciechem Jezierskim, Partnerem w Abris Capital Partners, Pawłem Smoleniem, Country Manager Poland, CEO & COO w Kiwa Inspecta Polska i Mateuszem Stańczykiem, Partnerem odpowiedzialnym za doradztwo podatkowe w zespole M&A w CRIDO - rozmawiał Przemysław Furmaga, Partner odpowiedzialny za doradztwo prawne w zespole M&A w CRIDO. W tej rozmowie eksperci zwracali uwagę na to, że:

Szybkie, zwinne działanie – kluczem do sukcesu transakcji M&A

W kolejnym panelu, o tym co, kiedy i jak konsolidować, rozmawiali przedsiębiorcy: Irek Sudnik, Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu w Dr. Irena Eris S.A., Marek Panek, Wiceprezes w Asseco Poland, Bartosz Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Akwizycji i Rozwoju w LUX MED i Artur Marszałkiewicz, Partner Zarządzający odpowiedzialny za Corporate Finance w zespole M&A w CRIDO. Paneliści zwracali uwagę na to, że:

Zespół M&A CRIDO wspiera klientów we wszystkich lub wybranych obszarach procesu transakcyjnego: corporate finance, badań due diligence (finansowego, podatkowego, prawnego), opracowania struktur transakcyjnych, przygotowania dokumentacji transakcyjnej, a także doradztwa prawnego i podatkowego na każdym etapie transakcji.


Obejrzyj materiały video i posłuchaj komentarzy ekspertów na temat rynku M&A w Polsce

Subskrybuj blogi