Przyjmowanie przez podatników założenia, że ustalony w minionych latach sposób opodatkowania obiektów jest dalej prawidłowy - jest często błędne. W praktyce bowiem na prawidłowość opodatkowania PON wpływają zmiany ustaw niezwiązanych bezpośrednio z UPOL, oraz – a może przede wszystkim, w świetle niejasnych przepisów – orzeczenia sądów administracyjnych i TK.
Jan Furtas, partner
Jak możemy pomóc
Podatek od nieruchomości – choć uregulowany w zaledwie kilku artykułach – jest jedną z najbardziej skomplikowanych danin w polskim systemie podatkowym. Przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim fakt, że sama ustawa regulująca ten podatek została wyjątkowo niejasno skonstruowana, co wywołuje liczne wątpliwości co do interpretacji jej przepisów, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i samorządów. W efekcie to często orzecznictwo – zarówno na poziomie sądów administracyjnych, jak i Trybunału Konstytucyjnego – wyznacza zasady należnego opodatkowania nieruchomości.
Niejednokrotnie powoduje to sytuacje, w których stosowana od lat praktyka rozliczania podatku w określony sposób, może okazać się wadliwa. Warto zatem okresowo weryfikować rozliczenia w tym zakresie – dynamicznie zmieniające się orzecznictwo może bowiem nieraz skutkować swoistą rewolucją w opodatkowaniu.
Niejasność przepisów dotyczących podatku od nieruchomości, ich sprzeczne interpretacje, a także niejednolite orzecznictwo sądów powodują, że podatnicy bardzo często zawyżają kwotę płaconego podatku od nieruchomości.
Dla ustalenia, czy faktycznie dokonano nadpłaty, a następnie w celu jej odzyskania, niezbędna jest prawidłowa analiza sytuacji faktycznej i prawnej danego podmiotu.
W dalszej kolejności niezbędne jest opracowanie odpowiedniej strategii odzyskania nadpłaty i jej skuteczna realizacja.
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
W ostatnim czasie widzimy zwiększoną aktywność organów podatkowych – również w ramach kontroli czy postępowań podatkowych w zakresie PON – związaną
z dużym obciążeniem lokalnych samorządów bieżącymi obowiązkami i jednoczesnym poszukiwaniem dodatkowych wpływów do budżetu.
Stąd też niezwykle istotny jest aktywny udział podatnika od samego początku prowadzonych przez organy podatkowe czynności tak, aby w sposób spójny i konsekwentny przedstawić własne stanowisko i uniknąć błędów mogących skutkować uznaniem, iż doszło do powstania zaległości podatkowej.
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
Wysoki stopień skomplikowania regulacji dotyczących PON niejednokrotnie utrudnia prawidłowe i rzetelne wykonywanie obowiązków podatkowych w ramach codziennej działalności gospodarczej.
Co więcej, ryzyka podatkowe dla podatników rodzi również dynamicznie rozwijające się orzecznictwo sądów administracyjnych, którego bieżące monitorowanie jest niezbędne dla prawidłowego wypełniania obowiązków podatkowych w zakresie PON.
Przygotowanie lub aktualizacja deklaracji na PON to często skomplikowane zadanie, zaś rozliczenie PON może narazić organizację na szereg ryzyk.
Pomagamy kompleksowo przedsiębiorcom w tych wyzwaniach.
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
Specyfika podatków lokalnych – w tym PON – wymusza na podatnikach cykliczne i bieżące weryfikowanie posiadanego majątku. Ma ono na celu ustalenie czy posiadany majątek jest w prawidłowy sposób wykazywany do opodatkowania.
W przypadku nadpłat, ich identyfikacja może przynieść oszczędności nie tylko na przyszłość, ale daje możliwość odzyskania podatku za okres 6 lat wstecz (obecnie za lata 2016 - 2021).
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
Równolegle do pozostałych elementów nasze działania mogą również obejmować zabezpieczenie pozycji podatnika przed zmianą na przyszłość m.in. poprzez przygotowanie wniosków o interpretację w zakresie PON, w których dążylibyśmy do potwierdzenia sposobu opodatkowania problematycznych obiektów.
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
Prawidłowo zrealizowana inwestycja obejmuje także analizę jej konsekwencji podatkowych. W tym zakresie podatek od nieruchomości nie powinien być marginalizowany, bowiem stanowi materialną część kosztów utrzymania nieruchomości.
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
Podatek od nieruchomości – z uwagi na swój skomplikowany charakter – niekiedy wymaga dodatkowej weryfikacji przez zewnętrzny podmiot profesjonalny.
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
przygotowanie opinii prawno-podatkowych dotyczących kwestii proceduralnych związanych z weryfikacją rozliczeń w PON (m.in. kwestii związanych z kontrolami podatkowymi / postępowaniami podatkowymi).
Podatnicy podatku od nieruchomości – przy spełnieniu określonych przesłanek – mogą liczyć na znaczne ulgi i zwolnienia w zakresie realizowanej bądź planowanej inwestycji.
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
Z uwagi na fakt, że podatek od nieruchomości jest ściśle związany w prawem budowlanym, niekiedy odwołanie się do wiedzy specjalistycznej podmiotów zewnętrznych (w tym opinii rzeczoznawcy budowlanego) może okazać się niezbędne.
Współpracujemy z szeregiem specjalistów budowlanych i majątkowych.
Wspieramy przedsiębiorców w pozyskaniu opinii rzeczoznawców budowlanych / majątkowych (analiza techniczna obiektów / obmiary powierzchni) / wycena składników majątku dla potrzeb PON)
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
Z uwagi na dynamicznie zmieniające się przepisy prawa podatkowego istotne jest monitorowanie na bieżąco ich brzmienia i płynących z tego tytułu konsekwencji dla podatników działających w poszczególnych branżach.
Nasze usługi w tym zakresie obejmują:
Warto zapytać
Jan Furtas
partner w CRIDO
Daniel Panek
menedżer w CRIDO
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami