Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wprowadza znaczące zmiany w sposobie i podejściu do uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego przez inwestorów.

To, że wsparcie na inwestycje można uzyskać na terenie całej Polski to dla przedsiębiorców dobra wiadomość. Do niedawna, aby uzyskać zwolnienie dla nowej inwestycji trzeba było realizować ją w ściśle określonej lokalizacji (w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej ). Teraz niezależnie od tego, gdzie planujemy nasze inwestycje możemy zwrócić się do odpowiednich organów z wnioskiem o decyzje o wsparciu inwestycji. Jednak nie wszędzie to wsparcie będzie tak samo wysokie i tak samo łatwe do otrzymania.

Szymon Żółciński, partner w CRIDO

Polska Strefa Inwestycji | Warunki otrzymania wsparcia

Decyzję o wsparciu inwestycji będą mogły otrzymać zarówno projekty produkcyjne jak i usługowe. Sama wartość wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (dawne SSE) może wynieść nawet do 70% wartości inwestycji. Konieczne będzie jednak w pierwszym kroku – wykazanie iż projekt jest odpowiedniej wielkości, a w drugim – spełnienie minimum 4, 5 lub 6 kryteriów z 10 obowiązujących (w zależności od lokalizacji projektu) dotyczących „jakości” inwestycji, wskazanych w przepisach wykonawczych.

Kryteria, jakie musi spełniać projekt przemysłowy i projekt usługowy nieznacznie różnią się między sobą. W obu przypadkach obowiązuje lista 10 kryteriów, w podziale na kryteria zrównoważonego rozwoju społecznego (5 pozycji) i zrównoważonego rozwoju gospodarczego (5 pozycji).

Minimalna wartość projektu, który może ubiegać się o wsparcie to od 0,2 mln zł do 100 mln zł. Próg wejścia zależeć będzie od lokalizacji projektu oraz wielkości i charakteru przedsiębiorstwa. W szczególności preferowanie będą inwestycje realizowane w mniej rozwiniętych regionach, z sektora MŚP, projekty B+R i sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

Polska Strefa Inwestycji | Koszty kwalifikowane:

LUB

Przedsiębiorstwa działające w dotychczasowych Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE)

Nowa ustawa nie zakłada zmian w przypadku nabytych praw dla inwestycji, które działają już w dotychczasowych SSE. Przedsiębiorcy, w większości przypadków, będą mogli korzystać ze swoich przywilejów bez zmian do 2026 roku.

CRIDO partnerem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

CRIDO zostało oficjalnym partnerem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Celem utworzonej Strefy Partnera jest zrzeszanie sprawdzonych i godnych zaufania partnerów biznesowych, rekomendowanych przez ŁSSE S.A.

Pobierz ulotkę

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Skontaktuj się z nami

Innovation Box. Mechanizm działania. Przegląd aktualnych rozwiązań w Europie. Wydanie II zaktualizowane.

Aktualizacja raportu na temat Innovation Box, który eksperci Crido przygotowali pod patronatem Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji.

Pobierz raport

Dzieje się teraz w biznesie

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc

Odpowiednie przygotowanie inwestycji to klucz do uzyskania wsparcia. Nasi doradcy zajmą się analizą i modelowaniem projektu, tak aby szanse na przyznanie zwolnienia z podatku były jak najwyższe.

Proces ubiegania się o zwolnienie z CIT/PIT na projekty inwestycyjne składa się z wielu elementów, które muszą działać bez zarzutów. Kompleksowa asysta naszych specjalistów pozwoli szybko i sprawnie przejść przez ten proces.

Zwolnienie z CIT/PIT na projekty inwestycyjne musi zostać prawidłowo rozliczone. Dzięki zaangażowaniu doradców podatkowych specjalizujących się w doradztwie dla podmiotów w SSE / posiadających decyzje o wsparciu zajmiemy się również rozliczeniem podatkowym naszych klientów.