Mechanizm podzielonej płatności VAT (MPP), który obowiązuje od 1 lipca 2018 roku, wprowadza nowy sposób rozliczeń płatności w walucie polskiej z dostawcami i odbiorcami usług.
Do standardowego rachunku banki otwierają każdemu przedsiębiorcy osobne konto VAT. Jeżeli kontrahent zdecyduje się na realizację płatności za pośrednictwem przelewu bankowego z wykorzystaniem MPP, część wynagrodzenia odpowiadająca kwocie VAT trafia na konto VAT. Co istotne, właściciel rachunku VAT ma ograniczony dostęp do zgromadzonych na nim środków, które mogą zostać przelane na rachunek VAT kontrahenta lub do urzędu skarbowego – w celu uregulowania zobowiązania podatkowego w VAT.
Każde inne uwolnienie środków z rachunku VAT będzie możliwe wyłącznie za zgodą organu podatkowego i po upływie określonego czasu potrzebnego na ewentualną weryfikację zasadności zwrotu.
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami
Podzielona płatność VAT – jak modelować płynność finansową w firmie?
Raport pokazuje wpływ nowego mechanizmu MPP na firmy w różnych sytuacjach biznesowych, np. podmiotów planujących wydatki inwestycyjne czy mających słabą pozycję negocjacyjną w stosunku do swoich dostawców.
PobierzDzieje się teraz w biznesie
Skontaktuj się z naszymi ekspertami