Wprowadzane z początkiem 2019 roku zmian w obszarze ceny transferowych z jednej strony pozwolą na redukcję obowiązków dokumentacyjnych, a z drugiej mogą spowodować, że uznanie transakcji za zrealizowaną niezgodnie z warunkami jakie ustaliłyby podmioty względem siebie niezależne spotkają się z bardzo dotkliwymi sankcjami niezależnie od faktu obowiązku przygotowania dokumentacji.
Nowa koncepcja sankcjonowania nierynkowego zachowania
Z dniem 1 stycznia 2019 r. dotychczas obowiązująca sankcja w postaci opodatkowania 50% stawką kwoty doszacowania z tytułu niezgodności warunków transakcji z zasadą ceny rynkowej zostanie zastąpiona nową instytucją tzw. dodatkowego zobowiązania podatkowego.
W myśl nowych przepisów, organ podatkowy ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe, która może zostać nałożone m.in. w przypadku zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR i tzw. „małej klauzuli PIT i CIT”) oraz w przypadku podjęcia ustaleń w zakresie cen transferowych. Dla zobowiązania podatkowego powstałego m.in. wskutek ustaleń w przedmiocie transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, stawka podatku ma wynieść 10% sumy nienależnie wykazanej lub zawyżonej straty podatkowej i niewykazanego w całości lub części dochodu do opodatkowania.
Ustawodawca przewiduje ponadto możliwość:
potrojenia (30%) jeżeli kwota przekracza 15 mln i podatnik nie przedłoży dokumentacji cen transferowych dla danej transakcji.
Znaczenie nowych regulacji sankcyjnych
Nowa koncepcja sankcji skutkować będzie w praktyce tym, że niezależnie od wyniku podatkowego przedsiębiorcy w danym roku, ustalenia z tytułu cen transferowych zostaną objęte stawką sankcyjną wahającą się od 10% do 30% i będą wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku z tytułu dodatkowego zobowiązania podatkowego. Co ważne sankcja będzie miała również zastosowanie w przypadku zmniejszenia straty.
Warto też wskazać, że nowa sankcja będzie miała zastosowanie do wszystkich transakcji z podmiotami powiązanymi, a nie tylko do tych, które podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu.
Dodatkowe zobowiązanie będzie ustalane w stosunku do korzyści podatkowych (w tym transakcji zawieranych na nierynkowych warunkach) osiągniętych po wejściu w życie ustawy, czyli po 1 stycznia 2019 r.
Nowa konstrukcja sankcji w cenach transferowych w korespondencji z nadaniem organom uprawnień do recharakteryzacji transakcji lub pominięcia jej skutków w sposób istotny zwiększa materialność ryzyka w przedmiocie transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami
Dzieje się teraz w biznesie